BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A GVH tovább gyorsítja a Pick-döntést

A Gazdasági Versenyhivatal a részvényesek érdekeire tekintettel igyekszik előrehozni az Arago Pickben történő befolyásszerzésének tárgyalását, ám ez a legjobb esetben is igénybe vesz még egy-két hetet. A Pick márciusi közgyűlésének napirendjére - az Arago mint részvényes indítványára - ismét felvették a tőzsdei kivezetést.

2002. február 18. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Gazdasági Versenyhivatal figyelembe veszi a részvényesek érdekeit, és lehetőség szerint a legrövidebb időn belül elbírálja az Arago Pickben való befolyásszerzését - mondta lapunk kérdésére Bara Zoltán, az ügyben eljáró versenytanács tagja. Reményei szerint egy-két héten belül sikerül döntést hozni, ehhez azonban előbb ketté kell választani a két, eddig együtt kezelt ügyet, a Ringa szeptemberi befolyásszerzését a Falcotrade-ben, illetve az Aragóét a Pickben (NAPI Gazdaság, 2002. január 24., 10. oldal). Bara reményei szerint sikerül az Arago-Pick döntést előbbre hozni, így a Ringa-Falcotrade ügy elbírálása előtt megkezdődhet a részvényenként 4270 forint kifizetése a felajánlóknak. Az Arago egyébként számításaink szerint mintegy heti 12-13 millió forint kamatnyereséget könyvelhet el a döntés megszületéséig.
Az ajánlat január 7-én zárult le, ennek során az Arago 44 százalékról 84,15 százalékra növelte befolyását a Pickben. A mintegy 1 millió 280 ezer részvény megvásárlására a társaság 5 milliárd 465 millió forintot költött. A nagyobb befektetési alapok kivétel nélkül elfogadták az ajánlatot, közkézen mintegy félmillió részvény maradt. Ezek után nem volt kétséges, hogy a fő tulajdonos nem kívánja tőzsdén tartani a céget, ám a Pick Szeged Rt. február 4-i rendkívüli közgyűlésén elmaradt a várt esemény: az Arago nem szavazta meg a napirendet, így a közgyűlés nem is tárgyalta a kivezetést. Egyes információk szerint a döntés hátterében az aranyrészvénnyel rendelkező ÁPV Rt. ellenkezése áll, amely kitartóan jogellenesnek minősíti a tőzsdei kivezetés napirendre tűzését.

A Pick tegnap bejelentette, hogy március 11-i, egyetlen napirenddel, az alapszabálynak a BÉT-szabályzathoz igazításával meghirdetett közgyűlésének napirendjére „szabályszerűen előterjesztett részvényesi indítványra” felvette a tőzsdei kivezetést is. A szabályszerűség hangsúlyozása vélhetően az ÁPV Rt. korábbi lépésével áll összefüggésben, a privatizációs szervezet ugyanis - meg nem erősített információnk szerint - bíróság előtt támadja meg a februári közgyűlés összehívásának jogosságát. Az időbeni egybeesés miatt könnyen elképzelhető, hogy az ÁPV Rt. által delegált igazgatósági tag, Lazányi Béla múlt heti lemondását éppen ez a részvényesi indítvány idézte elő. Pusztán a szavazati arányok alapján a kivezetésnek nem lehet akadálya, a saját részvények levonása után az Arago mintegy 2 millió 750 ezer részvénnyel rendelkezik, ami 84,15 százalékos befolyást jelent.
A kivezetést megelőző ajánlat árfolyamának - a BÉT január közepén módosított bevezetési és forgalomban tartási szabályzata szerint - el kell érnie az elmúlt hat hónapban a részvényre tett nyilvános ajánlat árfolyamát, jelen esetben a 4270 forintot. Talán már az ajánlati készülődést jelzi a tegnapi két (24, illetve 27 ezer darabos) tőzsdei óriáskötés is. Egy - tegnap nettó vevői pozícióban lévő - magánbrókercég szoros kapcsolatot ápol a Pickkel, így nem lenne meglepő, ha a Pick hamarosan 27 ezer darabos sajátrészvény-vásárlást jelentene be.
Molnár Gergely

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet