Pénteken reggel, a forinterősödésre vonatkozó miniszterelnöki kijelentés másnapján a forint árfolyama a bankközi devizapiacon újabb csúcsot döntött. Az intervenciós sáv közepétől számított, eddig soha nem látott 13,20 százalékig erősödött. Később azután - feltehetően a várakozásoknál valamivel rosszabb inflációs mutató közzététele miatt - 12,57 százalékig gyengült. Délután 12,86 százaléknál tartott, ami mindössze 7 bázisponttal alacsonyabb a csütörtöki rekordszintű zárásnál. Az eurót délután 240,45-240,75, a dollárt 275,9-276,2 forinton jegyezték, az utóbbi 80-90 fillérrel olcsóbb volt, mint csütörtökön.
Az állampapírpiacon csütörtökhöz hasonlóan minimális mértékű hozamemelkedés volt megfigyelhető, a másodpiaci referenciahozamok 1-5 bázisponttal emelkedtek. A piacon általában tartják magukat a kamatcsökkentésre vonatkozó várakozások (amelyek már részben beépülhettek az árfolyamokba is). Annak pontos idejéről és mértékéről inkább csak találgatások vannak, van aki már mára várja. A külföldiek kezében levő állampapírok állománya a napokban újabb és újabb történelmi csúcsokra emelkedett, szerdán 1173 milliárd forintot ért el (az adatokat két nap késéssel teszik közzé).
A bankközi forintpiacon az overnight kamatok évi 9,10-9,20 százalékon álltak, körülbelül az egy nappal korábbival megegyező szinten. Három hónapos üzletek évi 8,55, hat hónaposak 8,40 százalékon voltak. A Budapesti Árutőzsde határidős devizapiacán 2,7 milliárd forintos forgalom mellett 1-3 forinttal gyengültek az euróhatáridők elszámolóárai. A dollár februárra és márciusra 1-1 forinttal gyengült, júniusra viszont 30 fillérrel erősödött, ami persze lehet az alacsony likviditás miatt időnként elavulttá váló árak következménye is.
E. J.
