A Mol a jelek szerint a gázüzletág körül folyó - elsősorban politikai meghatározottságú - küzdelem közepette szép csendesen túljut a drága gázimport okozta veszteségeken, és gazdálkodása talán visszatérhet a normális kerékvágásba. Ráadásul, mint Michel-Marc Delcommune pénzügyi vezérigazgató-helyettes a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, a társaság közben jelentősen megerősödött. Ez részben külső, részben belső okoknak köszönhető. Az előbbiek közül Delcommune a forint erősödését említette elsődlegesként. A társaság ennek köszönhetően forintban számolva jóval kevesebbet fizet a gázért s persze ugyanígy az olajért is. Az erős forintnak köszönhetően mérséklődtek a pénzügyi terhek is, ez elsősorban a devizahiteleken elszámolt 15,8 milliárd forintos árfolyamnyereségben mutatkozott meg (tavaly ez 11,2 milliárd veszteséget hozott).
A nem szabályozott üzletágak nagyon jó, összesen 136,5 milliárd forintos eredményt értek el, tehát a 2000-es rekordévet követően tavaly is rendkívül jól teljesítettek. A kutatás-termelési üzletág eredményének összehasonlítását ugyan megnehezítik a rendkívüli tételek, de a folyamatokat összességében jól mutatja a kiugróan jó előző évhez képest bekövetkezett 30 százalékos (az egyszeri tételeket leszámítva 21 százalékos) visszaesés. Ez a csökkenés az iparág nemzetközi teljesítményével arányban áll s a kőolajár visszaesésének köszönhető. Az üzletág ugyanakkor pozitív hírrel is szolgált: az utóbbi években immár második alkalommal sikerült az új felfedezésekkel elérni, hogy a hazai szénhidrogénkészletek ne csökkenjenek. A múlt évben 26,6 millió hordó kőolajegyenértéknek megfelelő új szénhidrogénkészletet fedeztek fel.
A feldolgozás, kereskedelem üzletágra is a kőolajár esése gyakorolta a legnagyobb hatást, összességében 18 százalékkal csökkent az üzleti eredmény. Ennek legnagyobb része azonban egy 20 milliárdos készletleértékelésből adódott (tavaly a készletátértékelés 15 milliárd forint pluszt hozott). Az üzletágban ugyancsak egyszeri eredményként jelentkezett egy 6 milliárdos tétel a Kőolajtároló Rt. értékesítéséből. Ezeket a tételeket kiszűrve a visszaesés valójában 19 százalékos növekedést takar a nagyobb eladásoknak köszönhetően. Ezen a területen a Mol piacvesztést szenvedett el: eladásai 1,4 százalékkal nőttek, miközben a piac 5,8 százalékkal bővült. A társaság inkább eredményességének növelésére koncentrált, korábban ugyanis piaci részesedése a mesterségesen alacsonyan tartott árak miatt abnormálisan magas volt.
A gáz és energetika üzletág a vártnál kisebb veszteséget hozott, mivel az olcsóbb gázimport folytán egy köbméter gázon már csupán 8,2 forint veszteség keletkezett. A negyedik negyedévben ráadásul nem jelentkezik a következő időszakra betárolt gázon leírt azonnali veszteség. (Erre korábban már 14,5 milliárd forintot leírtak.)
Úgy tetszik, a Mol valóban túljutott a 2000 júniusától tavaly őszig tartó rendkívül nehéz időszakon. Eladósodottsága az utolsó negyedévben csökkent először (a teljes hitelállomány 11 százalékkal), és az eredmény is először fordult pozitívba. A fő meghatározó ok természetesen külső, hiszen a harmadik negyedév gyakorlatilag a magas világpiaci kőolajárak ideje volt. Emellett azonban olyan belső tényezők is szerepet játszottak, mint a kereskedelmi tevékenység javuló hatékonysága, az eredményes hazai kutatás és a rendkívül agresszív divesztíciós program, amely jelentős cash-flow-t hozott a Mol számára az elmúlt időben. A jövőt illetően a társaság a Jukosszal közös kitermeléstől várhat sokat, s attól, hogy az idén már várhatóan nem kell veszteséget elszenvednie a gázüzleten (ez az első negyedévre még bizonyára nem igaz). A korábbi évekhez képest nagy javulás várható, ami tükröződhet a már eddig is emelkedő részvényárfolyam további erősödésében. A kedvező perspektívát most már egyedül a gázüzletág körüli politikai huzavona felhőzheti be.
A. A. G.
