BUX 138371.35 -0,81 %
OTP 44600 -0,71 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aláírták a Mol-Jukosz megállapodást

Tegnap ünnepélyes keretek között aláírták a nyugat-szibériai Hanti-Manysi Autonóm Területen fekvő Zapadno-Malobalik olajmező közös kitermelésére alapítandó Mol-Jukosz vegyesvállalat létesítéséről szóló szerződést. A tervek szerint évente 2,5-3 millió tonna kőolajat fognak közösen kitermelni az olajmezőről. Az 50-50 százalékos közös vállalatba a Mol 100 millió dollárral száll be, amit várhatóan az év végén még mintegy 20 millió dollár követ.

2002. február 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az összesen mintegy 20 millió tonna bizonyított kőolajkincset rejtő Zapadno-Malobalik olajmezőn a tervek szerint 2,5 millió tonna kőolajat fog évente kitermelni az a közös vállalat, amelynek megalakításáról tegnap írták alá a szerződést a Mol és a Jukosz képviselői. A két társaság 1999-óta tervezte a közös kitermelést, korábban egy úgynevezett termelésmegosztási szerződés keretei között. Később azonban úgy döntöttek, hogy a termelésmegosztási szerződés hosszú jóváhagyási folyamata miatt, illetve az átalakuló orosz gazdasági környezetre való tekintettel vegyesvállalatot alapítanak.
Az említett kitermelési számok eléréséhez mindazonáltal időre van szükség. Legalább 2005-ig eltart még, hogy a termelés felfusson a napi 55 ezer hordós szintre, és ehhez szükség van összesen 300-350 millió dollár befektetésére is, amit részben már maga a közös vállalat fog fedezni saját forrásaiból. A Mol számára mindazonáltal megtérül a beruházás, hiszen ezzel a projekttel gyakorlatilag megkétszerezheti bizonyított olajkészleteit, ami világszerte az egyik legfontosabb értékmérője egy olajtársaságnak és amivel növelheti a hazai ellátás biztonságát is.
Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy az ott kitermelt olaj kerülne Magyarországra, de a Mol kevésbé lesz kiszolgáltatva az olajárak ingadozásának. Ha ugyanis az olaj világpiaci ára nagyon megemelkedne, akkor a vegyesvállalatból származó nyereség kárpótolná azokért a megnövekedett költségekért, amelyek a magasabb vásárlási árakból adódnak. A Mol-Jukosz partnerség nem új keletű, hiszen az Oroszországban piaci részesedés szempontjából második helyet elfoglaló olajvállalat szállítja a Magyarországon feldolgozott nyersolaj mintegy 70 százalékát (A Jukosz kínai terveiről lásd írásunkat a 15. oldalon.)
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet