A gyorsjelentését az áramszolgáltatók közül elsőként közzétevő Démász éves számait egyértelműen az első félév fő eseménye, az áramárvitaként elhíresült, MVM-mel lezajlott konfliktus határozta meg. A negyedik negyedévet ez már nem befolyásolta, így a társaság a körülményekhez képest jó, részvényenként 1005 forintos adózott eredményről adhatott számot az IAS szerint. A részvényárfolyam tegnapi negatív alakulása mindazonáltal érthető, hiszen korábban ezerforintos osztalékról szóló várakozások épültek be az árfolyamba (nem beszélve némely elemző ennél is sokkal optimistább, nyilvánvalóan túlzó becslésénél), erre pedig az 1005 forint alapján már nem számíthatnának.
Lehetséges azonban, hogy a csalódás mégis korai volt és erre a gyorsjelentés fel is hívja a figyelmet. Az osztalékot ugyanis a társaság nem a konszolidált IAS-számok, hanem a magyar számviteli elvek szerint készült nem konszolidált eredménykimutatás alapján fizeti majd. Ez pedig várhatóan - ahogyan tavaly is - magasabb lesz az IAS-számoknál, méghozzá nagyságrendileg ugyanakkora összeggel (tavaly 390 millió forint volt az eltérés a két kimutatás között). Az így számított részvényenkénti eredmény pedig már jóval magasabb is lehet, s várhatóan meg fogja haladni az 1100 forintos szintet is. Ebből pedig a Démász - amely hagyományosan tartja magát az adózott eredmény 90 százalékának kiosztásához - már fizethet részvényenkénti ezerforintos osztalékot. Mindez persze még mindig elég messze van a korábbi évek eredményszámaitól.
Az utolsó negyedévet leginkább meghatározó tényező a szokatlanul nagy hideg volt. A társaságnál ez magas, 6 százalékot meghaladó fogyasztásnövekedést eredményezett, amivel az értékesített villamosenergia-mennyiség éves szinten 1,85 százalékkal haladta meg a tavalyi szintet. Ennek azonban költségei is voltak, többek között emiatt nőtt meg a vásárolt villamos energia éves költsége 19,34 százalékkal. A szűkülő árrés pedig negatívan befolyásolta a negyedik negyedév eredményét, különösen ha figyelembe vesszük az ilyenkor szintén növekvő hálózati veszteséget.
A hálózati veszteség az utolsó negyedévben 13,29 százalékos volt, magasabb, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Éves szinten viszont a társaságnak sikerült ezt a minden áramszolgáltató gazdálkodását nagymértékben meghatározó adatot a tavalyi 11,8 százalékról 11,45 százalékra csökkentenie.
A másik meghatározó tavalyi esemény az amortizáció igen nagy mértékű növekedése, illetve a pénzeszközök drasztikus csökkenése volt (a korábbi 6,2 milliárd forintról 54 millió forintra). Az ok a Démásznál már korábban beharangozott nagyarányú fejlesztési program volt, amelynek során a társaság mintegy 6,5 milliárd forintot költött el hálózatfejlesztésre az elmúlt időszakban. Erre azért volt szükség, mert a Démász a többi áramszolgáltatóhoz képest elavultabb hálózattal rendelkezett és a társaság az energialiberalizáció idejére be akarja hozni lemaradását. Ez is tükröződött a tárgyi eszközök értékének közel 4,4 milliárdos, illetve a készletek közel 40 százalékos növekményében.
Figyelemre méltó emellett a tulajdonosi szerkezet tavalyi változása. A fő tulajdonos EDF közel 61 százalékra növelte a részesedését még az első félév során. A külföldi intézményi befektetők tulajdonhányada viszont csökkent a második félévben, az év végére 8,02 százalékra. Ezek a papírok túlnyomórészt magyar intézményekhez kerültek, amelyek részesedése már megközelíti a 17,3 százalékot.
Összességében a Démász idei eredményét rendkívül nagy mértékben sújtotta az első félév áramárvitája. A társaság eredményessége nagymértékben romlott, amit a második félév sem tudott megfelelő mértékben ellensúlyozni. Sokkal jobbra az idei áramáremelés mértékéből következően 2002-ben sem lehet számítani, hiszen a 4,94 százalékos fogyasztói áremeléshez párosuló 6,35 százalékos nagykereskedelmi áremelés reálértéken az árrés szinten tartását jelenti. Ez önmagában csupán 5-7 százalékos árrésnövekedést eredményezhet, ami azonban jelentősen növekedhet akkor is, ha tovább sikerül csökkenteni a hálózati veszteséget, de legalább nem lesz rendkívüli az időjárás, ami a kiszámíthatóságra alapozó áramszolgáltatók életére kifejezetten rossz hatással van.
A. A. G.
