A teljes gázüzletág eladásáról kezd kizárólagos tárgyalásokba a Mol Rt. a Magyar Fejlesztési Bank Rt.-vel - tudatta közleményben lapunkkal az olajtársaság. A Mol vezetése a közlemény szerint értékelte és jónak találta a 49 százalékra meghirdetett pályázatra beérkezett ajánlatokat, amelyekben az üzletág értékének megfelelő ajánlatokat tettek. Ennek ellenére úgy döntöttek, hogy az eközben a teljes gázüzletágra szintén értékelhető ajánlatot tevő Magyar Fejlesztési Bankkal kezdenek el tárgyalni. A banknak történő értékesítéshez ugyanis a magyar kormány mint a társaság aranyrészvényese kész megadni a Mol alapszabályában meghatározott támogatást. A csak a 49 százalék értékesítésére vonatkozó tárgyalásokat ezzel a döntéssel a Mol lezárja és a legnagyobb értékteremtés jegyében a lehető leghamarabb meg kíván állapodni a bankkal az értékesítés feltételeiben.
A hír vélhetően sokakat meglepett, de igazán váratlannak mégsem nevezhető. A kormány részéről már korábban is sokszor kifejezésre került ez a szándék, ami nehezen érthető, az inkább az időzítés és az, hogy akkor miért volt szükség a pályázatra. Különösen az kevéssé magyarázható, legalábbis a jelentőségéhez képest meglehetősen szűkszavú közleményből, hogy miként is tudott versenyezni az állami ajánlat a külföldi érdeklődőkével, hiszen közel sem ugyanarra szóltak.
A Mol-részvényesek számára ugyanakkor a vélhető kezdeti eufórián túl azért sok kérdés felvetődhet. A gázüzletágtól való megválás reménye a legtöbb részvényes számára vélhetően örömhír, nagyon nem mindegy azonban, hogy az önmagában óriási értéket képviselő üzletért cserébe milyen árat kap a társaság és mi a garancia arra, hogy ez az ár reális értéket képvisel. Hiszen ez az összes Mol-részvényes pénze, akiknek vélhetően nem okozna nagy örömet, ha a zsebükből korábban kivett 240 milliárd forint mellé újabb milliárdok társulnának.
Almás Andor
