BUX 138332.72 -0,83 %
OTP 44580 -0,76 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leváltották a PKN vezérét

2002. február 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A PKN Orlen, Lengyelország vezető olajvállalatának felügyelőtanácsa pénteki ülésén leváltotta a társaság elnökét, Andrzej Modrzejewskit. Az új elnök Zbigniew Wróbel a Pepsi kelet- és közép-európai fejlesztési alelnöke lett - jelentette az MTI. A döntés pikantériája, hogy a PKN eddigi elnökét leváltása előtt alig egy nappal vették rövid időre őrizetbe, a hírek szerint csupán kihallgatás céljából.
A leváltás okául a PKN Orlen tavaly erősen romló eredményét jelölték meg. Ezzel együtt Leszek Miller miniszterelnöknek újságírók előtt cáfolnia kellett azt a közkeletű feltételezést, hogy a leváltást Wieslaw Kaczmarek kincstárügyi miniszter erőszakolta volna ki. Ő ugyanis korábban már többször megpróbálkozott az elnök leváltatásával, de a társaság - amelyben a lengyel államnak csak 28,4 százalékos tulajdoni hányada van - eddig ellenállt ezeknek a törekvéseknek.
A szejm titkosszolgálati bizottságát ugyanakkor keddre összehívták és az ülésre meghívták az Államvédelmi Hivatal vezetőjét is, egyes képviselőknek ugyanis az a véleménye, hogy a hivatal a látványos akcióval akarta befolyásolni a politikai ügyet.
A hír hazai szempontból azért érdekes, mert a Mol Rt.-nek továbbra is fenntartott ajánlata van a PKN Orlen 17,58 százalékos részvénycsomagjának megvételére. Az ajánlat ugyan jelenleg nyugszik, mert Lengyelországban bizonytalanná vált a teljes PKN-privatizáció, de annyi bizonyos, hogy Modrzejewski leváltásával az OMV egyik nagy támogatója távozott a társaság éléről. A részvény árfolyamában a pénteki kereskedés során csak igen mérsékelt csökkenést okozott a vezető távozása.
(NAPI)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet