A Mol és a Jukosz 50-50 százalékos közös vállalatának létrehozásáról várhatóan a jövő héten Budapesten írják alá a szerződést a két cég képviselői. A tervek szerint az összesen mintegy 24 millió tonna kőolajkincset rejtő Zapadno-Malobalik olajmezőn mintegy 2,5-3 millió tonna kőolajat fognak kitermelni, melynek fele is nagyjából felér a teljes hazai kőolaj-kitermelés mennyiségével. Az MTI tudósítása szerint a kiaknázásra termelésmegosztási szerződés keretében kerül sor, ami némileg ellentmond a Moltól korábban kapott tájékoztatásnak, amely szerint ugyanis pont a termelésmegosztási szerződés helyett döntöttek a vegyesvállalat alapításáról.
A különbség azért lehet fontos, mert a két különböző forma eltérő adózással jár Oroszországban. Annyi bizonyos viszont, hogy a projekt hasznának fele a Molt illeti majd meg.
Az említett kitermelési számok eléréséhez mindazonáltal legalább két évre van szükség. Addig még legalább 200-300 millió dollárt kell közösen befektetnie a két cégnek. Az együttműködés ezen a mezőn 1999-ben kezdődött meg, melynek első lépése egy 8,5 millió dolláros próbatermelés beindítása volt. A Mol-Jukosz partnerség egyébként nem új keletű, hiszen az Oroszországban piaci részesedés szempontjából második helyet elfoglaló olajvállalat szállítja a Magyarországon feldolgozott nyersolaj mintegy 70 százalékát.
A. A. G.
