BUX 138332.72 -0,83 %
OTP 44580 -0,76 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Indul a Mol-Jukosz kitermelés

Várhatóan kedden írják alá a nyugat-szibériai Hanti-Manysi Autonóm Területen fekvő Zapadno-Malobalik olajmező közös kitermelésére alapítandó Mol-Jukosz vegyesvállalat létesítéséről szóló szerződést. A tervek szerint évente 2,5-3 millió tonna kőolajat fognak közösen kitermelni az olajmezőről - jelentette az MTI.

2002. február 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mol és a Jukosz 50-50 százalékos közös vállalatának létrehozásáról várhatóan a jövő héten Budapesten írják alá a szerződést a két cég képviselői. A tervek szerint az összesen mintegy 24 millió tonna kőolajkincset rejtő Zapadno-Malobalik olajmezőn mintegy 2,5-3 millió tonna kőolajat fognak kitermelni, melynek fele is nagyjából felér a teljes hazai kőolaj-kitermelés mennyiségével. Az MTI tudósítása szerint a kiaknázásra termelésmegosztási szerződés keretében kerül sor, ami némileg ellentmond a Moltól korábban kapott tájékoztatásnak, amely szerint ugyanis pont a termelésmegosztási szerződés helyett döntöttek a vegyesvállalat alapításáról.
A különbség azért lehet fontos, mert a két különböző forma eltérő adózással jár Oroszországban. Annyi bizonyos viszont, hogy a projekt hasznának fele a Molt illeti majd meg.
Az említett kitermelési számok eléréséhez mindazonáltal legalább két évre van szükség. Addig még legalább 200-300 millió dollárt kell közösen befektetnie a két cégnek. Az együttműködés ezen a mezőn 1999-ben kezdődött meg, melynek első lépése egy 8,5 millió dolláros próbatermelés beindítása volt. A Mol-Jukosz partnerség egyébként nem új keletű, hiszen az Oroszországban piaci részesedés szempontjából második helyet elfoglaló olajvállalat szállítja a Magyarországon feldolgozott nyersolaj mintegy 70 százalékát.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet