A horvát kormány várhatóan ma dönt az INA privatizációjáról, jelentette be Goranko Fizulic gazdaságügyi miniszter a Népszabadság értesülése szerint. A miniszteri bejelentés szerint az INA-nak stratégiai partnert keresnek és a társaság alaptőkéjének 30 százalékát kínálnák fel neki.
A hírt itthon az teheti érdekessé, hogy a társaság iránt korábban nagyon komolyan érdeklődött a Mol Rt. is, a magyar olajtársaságot három évvel ezelőtt szívesen fogadták a horvátok, egészen a nyilvános bemutatkozásig eljutottak. Csák János akkori Mol-elnök elképzelései szerint a két társaságot egyesítették volna. Később a Horvátországban lezajlott politikai változások miatt az ügy feledésbe merült, a horvátok azonban úgy tűnik, emlékeznek rá, hiszen a Mol neve most is említésre került.
A Mol ugyanakkor azóta is többször hangoztatta, hogy stratégiájának középpontjában áll a régióbeli terjeszkedés, és minden ezzel kapcsolatos lehetőséget megvizsgál. Nagy kérdés azonban, hogy a korábban Horvátországban is a Mol versenytársaként emlegetett OMV új stratégiájába a továbbiakban is belefér-e az esetleges horvát akvizíció. A horvát kormány bejelentése ugyanakkor a privatizációs szakasz nagyon kezdeti állapotára utal, így a két olajtársaság szándékai is várhatóan csak a későbbiekben körvonalazódhatnak majd.
(NAPI)
