BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ez évre már kevesebbet vár a Richter

Minden eddigit meghaladó, 24 milliárd 573 millió forint adózott IAS szerinti eredményről adott hírt a tőzsdei cégek közül elsőként közreadott gyorsjelentésében a Richter Gedeon Rt., ám a tőzsdei nyitás utáni 350 forintos áremelkedést hamarosan 600 forintos áresésbe fordították Bogsch Erik vezérigazgató intelmei. A társaság óvatosságáról közismert vezetője arra figyelmeztette az elemzőket, hogy az erős forint és a várható akvizíció miatt csökkenő kamatbevételek miatt az idei eredmény elmarad a tavalyitól. Ezt megfigyelők 22-23 milliárdos eredménytervre fordították le.

2002. február 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A fennállásának századik évfordulóját 2001-ben ünneplő Richter rekordévet zárt, árbevétele 19,7, adózott eredménye 24,7 százalékkal haladta meg a 2000. évit. A negyedik negyedév 7,5 milliárdos profitja külön is abszolút rekord, harmadával több, mint az egy évvel korábbi három hónap - amúgy szintén csaknem rekord-számba menő - teljesítménye.
A magyar piacon a Richter megőrizte 8,8 százalékos piaci részesedését, szemben a korábbi évek lassú lemorzsolódásával. A júliusban bevezetett új termékek közül a Terbisil és az Aflamin forgalma bővült, a Rexetin fogadtatása viszont elmaradt a várttól. A hazai piacon a társaság jóval kisebb eredményhányadot ért el, mint az exporton.
A cég kivitele tavaly dollárban 18,2 százalékkal nőtt, a legnagyobb - csaknem másfélszeres - növekedést az amerikai piacon könyvelhette el. Az USA-ba irányuló hatóanyagexport elérte a 30 millió dollárt, aminek 40 százalékát a Barr-Duramednek szállított fogamzásgátló-hatóanyagok teszik ki. A FÁK piacán a tervezett 10-15 százalékkal szemben 18,9 százalékkal nőttek az eladások, Ukrajnában az átlagnál nagyobb, a közép-ázsiai államokban valamivel kisebb mértékben. (Az utóbbiak növekvő jelentőségét jelzi, hogy a kazah piacon már 4 millió dollár értékű Richter-termék talált vevőre.) A forgalombővülést különösen az orális fogamzásgátlók iránti 40 százalékkal növekvő kereslet, illetve az oroszországi áfa januári bevezetését megelőző vásárlói roham magyarázta.
Kelet-Európában a többi térségnél kisebb mértékben nőttek a Richter eladásai, különösen a lengyel piac teljesített viszonylag gyengén (itt „csak" 5,8 százalék volt a növekedés).

A régióban az orosz piachoz hasonló arányban bővült az orális fogamzásgátló értékesítése, de például Szlovákiában a Cavinton is képes volt növekedést generálni.
A Richter árbevételhez viszonyított üzemi eredménye (24,7 százalék) az erős forint miatt romlott 2000-hez képest, s a marketing- és amortizációs költségek is jelentősen emelkedtek. (Oroszországban például 240-ről 310-re nőtt a kereskedelmi hálózat létszáma.) A nagy változás a pénzügyi eredmény során érzékelhető. Egyrészt az IAS számviteli szabályok 2001. januári módosulása (el kell számolni a nyitott devizapozíciókon még nem realizált árfolyamnyereséget is) 1670 millió forintot hozott, másrészt a lezárt fedezeti ügyleteken is elért a Richter 534 millió forintnyi árfolyamnyereséget (2000-ben 2,835 milliárd volt itt a veszteség). Az egyéb pénzügyi műveletek egyenlege - túlnyomórészt kamatbevétel - 2001-ben 1,81 milliárdos többletet mutatott, ami szerény növekedés az előző évihez képest. A 4 milliárdos pénzügyi eredmény (2000-ben 1,1 milliárdos veszteség) jóvoltából az adózás előtti profit meghaladta a 26 milliárd forintot. A Richter egyelőre (2003 végéig) 7,2 százalékos adót fizet, így a nettó eredmény 24,573 milliárdra rúg. A magyar számvitel szerinti eredmény valamivel meghaladja a 22,5 milliárd forintot.
A NAPI Gazdaság kérdésére Bogsch Erik vezérigazgató elmondta, hogy a Richter osztalékpolitikája változatlan, vagyis a magyar eredmény negyedének kifizetését javasolják a részvényeseknek. Ez a számok nyelvére fordítva nagyjából részvényenként 300 forintos osztalékot jelent, szemben a tavalyi 270 forinttal.
A múlt évi teljesítményt ismertető sajtótájékoztatón Bogsch egyébként mindent megtett, hogy a számok láttán esetleg kitörő eufóriát eloszlassa. Elmondta, hogy 2002-ben a Richter dollárban számolva 10 százalékos árbevétel-növekedésre számít, viszont az erős forint és a folyamatosan növekvő marketing-, bér- és amortizációs költségek miatt az üzemieredmény-hányad komolyan visszaesik, alig fogja meghaladni a 20 százalékot. Ha sikerül megvenni a Polfa Grodziskot (egyelőre semmi jele nincs, hogy a Mazowsze tartományi vagyonügynökség készen állna a szerződés megkötésére), illetve aktuálissá válik a Hungaropharma kifizetése (a Richter 15 százalékos részvénycsomagot vehet 1,215 milliárd forintért, ha megérkezik a GVH hozzájárulása), jelentősen csökkenhet az év végén 18 milliárdos cash-állomány, így a kamatbevételek is megcsappannak. Idén kiesik a nyitott pozíciókon tavaly elszámolt 1,67 milliárd is, így a pénzügyi eredmény aligha várható 2 milliárdnál többre. Bogsch szokatlanul egyértelműen fogalmazott: „2002-ben az IAS-módosítás nélküli idei 22,9 milliárdos eredményszintet is csak nehezen látom elérhetőnek". A utóbbi években persze nemegyszer előfordult, hogy a Richter teljesítménye - pozitív irányban - rácáfolt vezetője év eleji pesszimista kijelentéseire, de a tegnapi szavaknak - és a korábbinál bővebb idei prognózisnak - megvolt a foganatja: a múlt héten szárnyaló gyógyszerpapír 615 forintos veszteséggel fejezte be a tőzsdei kereskedést.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet