BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az idén eltűnhet a Mol gázvesztesége

Reálisnak tartja a Mol Rt. vezetése az energiahivatal becslését, mely szerint a júliusi gázáremeléssel számolva már nem kell veszteségesnek lennie a gázüzletágnak - jelentette ki Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató a Mol Rt. hagyományos évértékelő sajtótájékoztatóján. A gázüzletág értékesítéséről egyelőre senkivel nem folytatnak kizárólagos tárgyalásokat. A Mol Jukosszal közös oroszországi kitermelési projektjéről Mosonyi György vezérigazgató elmondta, hogy várhatóan vegyesvállalati formában még az idén megindulhat a kitermelés.

2002. január 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mol gázüzletági vesztesége várhatóan kismértékben meg fogja haladni a tavalyi 117 milliárd forintot - mondta el Mosonyi György vezérigazgató a társaság tegnap tartott hagyományos, az előző évet értékelő sajtótájékoztatóján. Az eredményről közelebbi számokat a közelgő gyorsjelentésre tekintettel nem mondtak el, ellenben Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató kijelentette, hogy reálisnak tartják a Magyar Energia Hivatal becslését, mely szerint a júliusra ígért 12 százalékos kiskereskedelmi gázáremeléssel számolva a gázüzletág már nem lesz szükségszerűen veszteséges. A gázüzletág értékesítése ennek ellenére továbbra is a stratégiai célok között szerepel, hiszen a Mol-vezetés nem csupán a veszteség, hanem az egyéb területeken elérhető nagyobb növekedési lehetőségek miatt is szeretné tőkéjét az olajipar területén kamatoztatni. A szabályozott üzletágban ugyan az új gázártörvény várhatóan kiszámíthatóbb és biztonságosabb környezetet teremt, ennek ellenére a társaság szeretne megszabadulni a szabályozott piac kockázatainak még jó ideig kitett gázüzlettől.
Ezzel együtt nincs gyors eladási kényszer, a menedzsment a minél jobb ár elérésére törekszik, amiben kétségtelenül segítségére vannak a csökkenő olaj- és ezzel párhuzamosan csökkenő gázárak is. A konkrét ajánlatokról (a Gaz de France és a Ruhrgas közölte hivatalosan, hogy ajánlatot adott be) mindazonáltal nem árultak el semmit a vezetők, tehát a befektetőknek e tekintetben továbbra is várniuk kell, hiába várták év végére a bővebb tájékoztatást.
A regionális terjeszkedési stratégiával kapcsolatban a Mol vezetői kiemelték, hogy az egyelőre sikertelen lengyelországi törekvések ellenére a Mol jutott a legmesszebb a PKN-ért folyó tárgyalásokon. Mindaddig, amíg a lengyel kormány végérvényesen el nem dönti, hogy milyen koncepció szerint képzeli el a PKN jövőjét, mindenkinek az a legjobb, ha a tárgyalások halasztódnak. A Mol emellett továbbra is fenntartja ajánlatát a gdanski finomítóra és természetesen a PKN megvételére is. A társaság ezenkívül változatlanul érdeklődik a horvát INA és a szerb Beopetrol privatizációja iránt; amennyiben a kormányzati szándékok megérnek, meg fogja vizsgálni a lehetőségét annak, hogy részt vegyen e cégek privatizációjában. Hernádi ezzel kapcsolatban elmondta, hogy legnagyobb versenytársuk, az OMV új stratégiáját (lásd külön cikkünket) örömmel fogadták. Természetesen számukra mindenképpen kedvező, ha az OMV a továbbiakban nem a korábban megszokott agresszivitással lép fel a régió privatizációi során, és már a (egyébként számukra sikertelen) cseh Unipetrol privatizációja óta érzékelik, hogy nagyobb az esély az együttműködésre, mint korábban.

A kutatás-termelési üzletág nagy tavalyi sikereként említették, hogy idehaza öt helyen is jelentősebb mennyiségű szénhidrogénre leltek. Így az a különös helyzet állt elő, hogy a Mol - amely már lassan tíz éve a hazai készletek folyamatos csökkenésével számol - 2000 után a tavalyi évben is el tudta érni, hogy emelkedjen a hazai szénhidrogénkészletek szintje.
A Mol készletei ennél is jelentősebb mértékben nőhetnek azonban a Jukosszal közös hanti-manysi olajmezők kitermelésének megindulásával. Mivel a korábban tervezett termelésmegosztáson alapuló kitermelés - amely már lassan két éve húzódik - nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, úgy döntöttek, hogy vegyesvállalati formában indítják el a tevékenységet. Az erről szóló szerződés aláírásáról várhatóan heteken belül tájékoztatatást adnak - jelentette ki Mosonyi György. A kitermelés mintegy kétéves felfutása után a Mol részesedése elérheti az évi 1,1-1,3 millió tonnát is, ami megegyezik a teljes magyarországi kitermeléssel.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet