BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kockázatmegosztás az állam és a Mol között

2002. január 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szerdától Horvátországban tilos a közúti kőolaj- és kőolajtermék-szállítás, ami a Molnak több millió dolláros forgalomkiesést is okozhat - erősítette meg lapunknak Felkai Gyögy kommunikációs igazgató az MTI értesülését. A Molt partnerein keresztül érinti a rendelkezés, ugyanakkor a társaság nem tartja azt túl piacbarátnak.
A Magyar Energia Hivatal szinte teljes egészében elkészült az új gázár-szabályozási rendelettel, amely néhány napon belül teljesen kész lehet - nyilatkozta Varró László vezető közgazdász az MTI-nek tegnap. A júliustól hatályos gázárszabályozás előretekintő indexálást alkalmaz, ennek pontos értelmezése azonban még kérdéses. Az időszaki gázár-felülvizsgálatokat szaporítanák, így az eddigi évi gyakoriság helyett félévente, januárban és júliusban változtatják majd a gáz árát. A javaslat szerint a gáz importárában rejlő kockázatot az állam és a Mol a jövőben megosztaná. Bizonyos ársávon belül az állam vállalná a kockázatot (ez a MEH jelenlegi elképzelései szerint 96 és 126 dollár lenne ezer köbméterenként), ezen túl azonban a Mol viselné azt. Ebben a kérdésben azonban még nem született meg a megegyezés.
Az új árszabályozásban ösztönözni akarják a hálózat modernizálását és a gázlopások felderítését. Jelenleg ugyanis nemzetközi összehasonlításban és a privatizáció előtti állapothoz képest is magasak a hálózati veszteségek. Az új gázárszabályozáshoz szükséges lesz a Mol eszközállományának újbóli értékelése is.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet