BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Történelmi csúcson az OTP

Az OTP Bank részvénye tegnapi, 18 050 forintos záróárával történelmi csúcsot ért el, a papír árfolyama az 1995. augusztusi bevezetést megelőző kibocsátás 1200 forintos árának tizenötszöröse.

2002. január 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 2002-es év eddigi sikerpapírja vitathatatlanul az OTP. A tavalyi évet 15 295 forinton kezdő és 16 500 forinton záró bankrészvény kurzusa január 2-án 16 400 forint volt, tegnap viszont - 17 600 forintos kezdés után - zárásig 18 050 forintra emelkedett. (Napközben 18 140 forinton is született rá kötés.) Az árfolyamcsúcs tizenötszörösen múlja felül az 1995. augusztusi bevezetést megelőző nyilvános kibocsátás 1200 forintos árfolyamát (sőt, a készpénzért jegyző magánbefektetők akkor 1080 forintért juthattak a részvényhez). Az OTP tőzsdei pályafutása alatt a BUX értéke négy és félszeresére nőtt, így a bankpapír - a Richtert is lekörözve - a BÉT legjobb teljesítményét nyújtó részvényévé vált.
A két hét alatt 10 százalékos, sőt a 13 195 forintos - szeptember 21-i - a terrortámadást követő bessz számlájára írható - tavalyi mélyponthoz képest 37 százalékos erősödés egyértelműen annak tudható be, hogy a magyar tőzsdét 2001 első hónapjaiban elhagyó globális alapok látványosan visszatérnek a piacra, részben talán az argentin válság hatására is átsúlyozva portfóliójukat. A magyar részvények mezőnye azonban azóta jócskán megritkult, gyakorlatilag eltűnt a TVK, a BorsodChem és a Pick, így a blue chipek száma négyre olvadt. A Mollal és a Matávval az utóbbi három évben szinte valamennyi alapkezelő legalább egyszer, de inkább többször megégette már magát.

A Richter likviditása valamivel alacsonyabb, mint az előbbieké, így aki nagybevásárlásra készül, óhatatlanul veszi az OTP-t.
Az eddig jobbára csak a hazai pályán nagy játékosként számon tartott bank éppen az utóbbi hónapokban lépett ki - az IRB megvételével - a regionális színpadra, ráadásul nem akar vége szakadni a bevezetés óta, immár hét éve tartó látványos eredményjavulásnak. A bank vezetői már tavaly bejelentették, hogy az idén szakítanak eddigi - sokak szerint elég szűkmarkú - osztalékpolitikájukkal, és ez akkor is kedves a befektetők fülének, ha a várható osztalékhozam a magas árfolyam miatt aligha éri el a 2-2,5 százalékot. (Emelkedő árak mellett ez is ajándék.) Az OTP diadalmenete persze csak addig tart, amíg meg nem fordul - akár csak átmenetileg is - a magyar részvénypiacra tartó tőkeáramlás iránya. Így a jövőben az ármozgások még inkább a magyar részvények egészének pillanatnyi megítélését fejezhetik ki, mint a banki teljesítményről alkotott értékítéletet.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet