BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mégsem szabadult meg az OTP a Hajdú-Béttől

Az OTP Bank bejelentette, hogy a Hajdú-Bét külföldi tulajdonosainak egyetértése hiányában csak részben tudta értékesíteni részvényeit a Wallisnak, így a december 31-i konszolidált mérleget még 1 milliárd 574 millió forint névértékű Hajdú-Bét-részvény nyomja. Az eszközök értékesítésén elért egymilliárdos nyereséget ez nem érinti, a baromfipapíroktól várhatóan 2002 első felében sikerül megszabadulnia a banknak.

2002. január 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A több mint három éve tartó Hadjú-Bét-sztorit mégsem sikerült az OTP-nek 2001-ben végleg lezárnia. A bank októberben jelentette be, hogy a még meglévő 27,9 százalékos Hajdú-Bét-csomagját (a részvényeket régóta 100 százalékos céltartalék fedezte) 28 millióért, a Hortobágy-Nyírmada Kft. felét 40 millióért, 4277 milliárd forintnyi követelését feleáron, jelentős mennyiségű üzemi ingatlant pedig 660 millió forintért eladott a Wallis-csoportnak (NAPI Gazdaság, 2001. október 12., 11-12. oldal). Az ingatlanok és a követelés eladásán az OTP mintegy egymilliárd forint nyereséget könyvelhetett el, mivel korábban azok túlnyomó részére céltartalékot képzett. (A Hajdú-Béttel kapcsolatban az OTP összesen 16,577 milliárd forint kockázatot vállalt, amelyre 11,377 milliárd forint céltartalékot képzett.) A részvények eladásához azonban szükség lett volna a Hajdú-Bét külföldi tulajdonosainak hozzájárulására is, ez azonban nem vagy csak részben érkezett meg.
A NAPI Gazdaság információi szerint az amerikai Advent alapkezelő az 1997-es beszálláskor kikötötte, hogy a Wallis csak az ő beleegyezésével növelheti részesedését 75 százalék fölé a Hajdú-Bétben. Mivel a hozzájárulásról az OTP, a Wallis és az Advent képviselői állítólag még mindig tárgyalnak, ezért az év végével csak a pakett egy részét (a 2,424 milliárd forint névértékből 850 milliónyit) - vehetett át a Wallis. (Részesedése ezzel megközelíti a 75 százalékot.) A maradék 18,13 százalékot az OTP Bank átmeneti jelleggel a Bank Center No. 1 Kft.-nek értékesítette, ezzel a pakett a konszolidációs körön belül maradt. (A Bank Center Kft. korábban az irodaház két tornyát birtokolta, majd az eladásból származó 9 milliárdot kezelte, eközben jelentős mennyiségű OTP-részvényt is birtokolt.) A tranzakció révén a konszolidált mérlegben 15,7 millió forinttal kisebb nyereség jelenik meg 2001-ben, ugyanis a Wallis 1 százalékon vette volna meg a tartalékkal teljesen fedezett részvényeket. Lapunk információi szerint az eladást nagy valószínűséggel 2002 első felében ejtik meg, így az OTP idén már igazán megszabadulhat a baromfigyári ballaszttól.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet