A tavalyi - számukra meglehetősen viharos - év után az áramszolgáltatóknál nagy várakozás előzte meg a villamosenergia-árakról szóló, az év végén kihirdetésre került rendeletet. Ebben szerepelt a kormányzat által már korábban hangoztatott - s emiatt a szereplők által fixnek vett - 5 százalékos korlát a lakossági áremelésekre. A kérdés már csupán az volt, hogy a növekményből mennyit kap az MVM Rt. és mennyit az áramszolgáltatók, melyek tavaly féléves éles konfrontációt követően is csak részben tudták érvényesíteni érdekeiket.
A megjelenő rendelet valóban azt tükrözte, hogy a kormányzat továbbra is ragaszkodik a tavaly júliusi - a nagykereskedelmi árat akkor korrigáló - árszinthez tartozó elképzeléseihez. Ez a társaságok számára a gyakorlatban azt jelenti, hogy az idei évben az áremelésből elérhető árrésnövekedés nem haladja meg az éves infláció 7-7,5 százalékos mértékét. Első pillantásra ugyan ennél rosszabbnak látszik számukra a helyzet, hiszen a nagykereskedelmi árak 6,4 százalékkal, a lakosságiak 5 százalékkal emelkedtek január 1-jétől, ami elvileg azt jelenti, hogy az áramszolgáltatók eredménye romlik. A nagykereskedelmi árak azonban az MVM által a tavalyi második félévben alkalmazott árakhoz képest nőttek 6,4 százalékkal, az éves átlagos árszinthez képest viszont jóval kevésbé (az MVM az első félévben jóval magasabb árakat alkalmazott, azokat azonban a cégek nem voltak hajlandók számára átutalni), az 5 százalékot alig meghaladó mértékben.
Az áramszolgáltató társaságok részvényenkénti eredményére lefordítva ez azt jelenti, hogy az egész évet tekintve reálszinten nincsenek rosszabb eredményre kárhoztatva, mint tavaly. Eredményük nagyjából az inflációnak megfelelő mértékben haladhatja meg a 2001. évit - ha nem sikerül gazdálkodásukon jelentős mértékben (például a hálózati veszteségek csökkentésével) javítaniuk. A cégeknek a kormányzattal vívott harca tehát, úgy tűnik, lezárult, a múlt év eleji vesztes pozícióból félévkor ugyan sikerült kitörniük, de további javulást már nem sikerült elérniük. A BÉT leglikvidebb áramszolgáltatója, a Démász például - hacsak nem szabadít fel pótlólagos erőforrásokat - a múlt évi eredményén 5-7 százalékkal javíthat idén, ami a 2001. évre vonatkozó 1100 forintos részvényenkénti eredménybecslésből kiindulva nem egészen 1200 forintos részvényenkénti profitot jelentene.
A. A. G.
