BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bizonytalan a PKN-privatizáció

Szombaton jár a le a Mol kizárólagos joga a PKN Orlen 17,6 százalékos részvénycsomagjának eladásáról szóló tárgyalásra a Nafta Polskával. A tárgyalások állásáról mindeddig semmi nem szivárgott ki. A folyamat elhúzódásából és a lengyel kincstárügyi miniszter nyilatkozataiból szakértők ugyanakkor egyre egyértelműbbnek látják, hogy a Mol esélyei határozottan csökkentek.

2002. január 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Wieslaw Kaczmarek kincstárügyi miniszter korábban már többször is úgy nyilatkozott, hogy nem bízik a Mollal való tárgyalások sikerében. A miniszter - aki éppen tegnap jutott túl egy bizalmatlansági indítványon, amelyet két ellenzéki párt nyújtott be ellene - szerdán vetette fel, hogy a PKN privatizációjával meg kell várni a kisebbik finomító, a Rafineria Gdanska sorsának alakulását. A brit Rotch Energyvel folyatott tárgyalások már szintén olyan hosszú ideje húzódnak - maga Kaczmarek is utalt erre a napokban -, hogy a kisebbik finomító sorsa lehet akár a PKN-be olvasztás is.
Mindebből a legtöbb szakértő arra következtet, hogy a Mol esélyei a PKN-csomag megszerzésére nagymértékben lecsökkentek. A miniszter nyilatkozatai sosem voltak túl biztatóak a Mol esélyeit illetően, e heti kijelentése pedig - mely szerint a PKN privatizációja áprilisig biztosan, de lehet hogy májusig sem fejeződik be - szintén arra utal, hogy a kizárólagos tárgyalási időszak nem hozott sikert a Molnak.
Biztosat persze szombatig senki sem tudhat, de sokak szerint már az is nagy eredmény lenne a Mol számára, ha továbbra is kizárólagos tárgyalópartner maradna. Ha nem, akkor a lengyelek előtt nyitva állhat az OMV-vel való tárgyalások felújításának lehetősége is. Mindazonáltal megfigyelők a legvalószínűbbnek mégsem ezt, hanem a gdanski finomító beolvasztását és a PKN-csomag eladásának további, látható vég nélküli húzódását tartják valószínűnek. A lengyel privatizációról ez bizonyára nem festene túl jó képet, mégsem valószínű, hogy ez jelenleg befolyásolná a lengyel politikusokat. A befektetők feltehetően hétfőn megtudhatják, mi lett a hivatalos döntés.
A Mol gázüzletágának eladásáról már közel sem biztos, hogy ilyen hamar meg lehet tudni valamit. A társaság vezetése korábbi ígérete ellenére semmilyen tájékoztatást nem adott tavaly év végéig arról, hogyan is áll az üzletág eladása. A legtöbb, amit tudni lehet, az most is csupán a korábban ismert tény, mely szerint a Ruhrgas és a Gaz de France is adott be ajánlatot. Ezek sorsáról és más ajánlattevőkről, köztük akár az államról, továbbra sem lehet tudni semmit.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet