A tegnapelőtti éves forgalmi minimumot (3,3 milliárd forintot) tegnap az alapkezelők megtáltosodása követte, elsősorban a jelentős külföldi ügyfélkörrel rendelkező brókercégek bonyolítottak le idén már hihetetlennek számító forgalmat (noha a 17 milliárdos részvényforgalom 2000 elején alig számított átlagosnak). A tőzsde részvényforgalma 2001-ben 2771 milliárd forintra rúgott, ez a tavalyihoz képest 60 százalékos visszaesést jelent.
A tőzsdén már ritka vendégnek számító nagybankok is visszatértek néhány állampapír év végi záróárának beállítása erejéig, ennek volt köszönhető a 30 milliárd forintos államkötvény- és csaknem 8 milliárdos DKJ-forgalom. A tegnapi nap adta a BÉT teljes tavalyi állampapír-forgalmának egyötödét, ám ez inkább a tőzsdei állampapír-forgalom ijesztő mértékű visszaszorulását jelzi. (A szokásoknak megfelelően a napi forgalmi adatokat egyszeresen, az éves adatokat duplikáltan számítják.)
Az év végi záró BUX 7131,13 pont, 9,2 százalékkal marad alatta a 2000. végi 7850 pontnak. (A csökkenés nagyjából egyenletes, a tavalyi 10,8 százalékkal volt kisebb az 1999. végi 8819 pontnál.) Az index - és persze az egész tőzsde - idén elég szomorú képet mutatott; januárban még folytatódott a 2000 végén elindult felívelés, azután a február eleji 8146 pontos éves csúcsról áprilisig 1500 pontot esett, utána hosszú stagnálás, majd a szeptember 11-i merénylet után drámai zuhanás következett. A szeptember 21-i 5671 pontos éves mélypontról viszont elég jó ütemben haladtak felfelé az árak - még ha a hosszt a befektetők szinte nem is vették észre, november végéig 1600 pont nyereség keletkezett. A december ismét kiábrándító volt, bár hogy éves szinten alig 10 százalék lesz a csökkenés, arról tavasztól őszig jószerével nem is álmodott senki...
Az év folyamán, de tegnap is a blue chipek mára négyes fogattá olvadt köre (Matáv, Mol, OTP, Richter) bonyolította le a forgalom négyötödét. A Matáv ára csütörtökhöz képest nem változott, a 905 forintos záróár a tavalyi szintnél 23 százalékkal alacsonyabb, de szeptemberben 558 forintos Matáv-árat is láttunk. A Mol az év nagy befektetői reménysége volt (majd, ha eladják a gázüzletágat... - mondogatták egymásnak a spekulánsok), ám a tervek megvalósulása 2002-re maradt és eddig az akvizíciós törekvéseket sem koronázta sok siker. Az olajpapír az idei év kisszámú (alig tucatnyi) nyertese közé tartozik, záróára 200 forinttal meghaladja a tavalyit. (Tegnap viszont lefelé tartott, hamar átlépve az ötezres küszöböt és a zárás előtt másfél órával csak 4885 forintot ért.) Az OTP volt a legstabilabb blue chip, ez részben az egyenletesen javuló eredményeknek, részben a befektetőket hónapokig izgalomban tartó, majd decemberben lezáruló szlovák bankvásárlásnak volt köszönhető. A bankpapír 650 forinttal drágult 2001-ben, a 16 500 forintos tegnapi záróár 200 forintos napon belüli erősödést jelentett. A Richter az év nagyobbik felében sikerrel állt ellen az árnak, de az utolsó hetekben jó ezer forinttal gyengült (ezen belül tegnap is 150 forinttal), így összességében 1620 forintos, 10 százalékos csökkenéssel fejezte be a 2001-es évet. (Viszont ezzel ez a papír bizonyult a leghűségesebb BUX-követőnek, mivel az indexhez viszonyított relatív eltérése mindössze -0,6 százalék.)
Az egykori blue chipek csapatából az Egis és a Pannonplast tegnap némileg esett, a Danubius viszont valamennyit erősödött, miközben az év egészét tekintve az Egis az indexet meghaladó, a másik két cég viszont attól jóval elmaradó teljesítményt nyújtott.
A kisebb részvények közül idén a 2000 végén szinte csőd közeli helyzetben lévő Phylaxia javult a legnagyobbat (75 százalékkal), utána a gáláns ajánlatnak köszönhetően a Csopak részvényesei nyerték a legtöbbet (51 százalékot). A Globus 25 százalékos erősödése alighanem a társaság tevékenységével magyarázható, a Skála hasonló arányú erősödése viszont ajánlati eredetű. A Skála tegnapi 7,7 százalékos erősödése éppen úgy alig néhány kötésben valósult meg, mint a 4000-ig felszaladó Brau 18,3, a 19,8 százalékkal „robbantó” Konzum és az 1400-as kezdés után 1600 forinton záró Mezőgép 14,3 százalékos felívelése. Mind a négy papírnál a kilencvenes évek elején még megszokott, azóta - részben az aktívabb felügyeleti fellépésnek is köszönhetően - ritkábbá váló „év végi tűzijátékot” láthatták a befektetők.
Az idei nagy vesztesek közül az Antennát, a Graphisoftot, a Humetet, a Picket és a Stylt érdemes megemlíteni, valamennyi árfolyama nagyjából megfeleződött. (A Pick vesztesége szeptember közepéig a 70 százalékot is megközelítette, de az ajánlat hatására 1700 forinttal erősödött néhány hét alatt.) Ezeknél is nagyobb veszteséget ért el tavaly a két Factory-cég, az MDF 67, a Rizikó 57 százalékot, valamint a tőzsdei árfolyamának háromnegyedét elvesztő Novotrade, ám e papíroknál a likviditás annyira esetleges, hogy a számok nem sokat mondanak. (Az econet árfolyama is tizedére esett, ám ez a részvény névértékének tizedelésével függ össze.) Az illikvid papírok közül tegnap alig néhányra (BIF-re, Dédászra, Csopakra) kötöttek üzletet, de ezek árai nem mutattak jelentősebb eltérést a korábbi napokhoz képest. Összességében az idei utolsó kereskedési nap képe sem tért el az év egészétől: a nagyok kevesebb, az illikvidebb kicsit több ármeglepetést okoztak, ám az utóbbiakat alighanem a korábbinál nagyobb eséllyel követi vizsgálat.
Korányi G. Tamás
