BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol közelebb került az orosz olajhoz

A Mol és a Jukosz termelésmegosztási szerződése is szerepel azon a listán, amelyet az orosz kormány további tárgyalásokra érdemesnek nyilvánított. A több tucat szerződés közül ezáltal ez lehet az egyik, amely részleteinek megtárgyalására a közeljövőben konkrétan is kijelölnek kormányhivatalnokokat. A Molt érintő hír az is, hogy Slavomír Hatina, a Slovnaft elnök-vezérigazgatója lemondott vezérigazgatói posztjáró, amelyet helyettese vesz át.

2001. december 20. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mol és Jukosz termelésmegosztási megállapodása, amelynek létrejötte már közel két éve húzódik, közelebb került a megvalósuláshoz. Az orosz kormány ugyanis jóváhagyta azt a listát, amelyen a különböző termelésmegosztáson alapuló reménybeli kitermelési megállapodások szerepelnek. A mostani jóváhagyást követően a megállapodástervezetekről hamarosan a részletekbe menő tárgyalási folyamatra térhetnek át. Ehhez azonban még az is hiányzik, hogy az orosz kormány egyenként kijelölje azokat a kormányhivatalnokokat akik a konkrét részletek letárgyalására lesznek hivatottak, aminek időpontja jelenleg még bizonytalan.
A Mol-Jukosz megállapodás így egy újabb buktatón jutott túl a sok közül. Ezzel együtt sem lehet azonban megmondani, hogy a szerződés, amelyre a Financial Times értesülései szerint már 25-30 millió dollárt költött a két cég, mikor születik meg. Az orosz kormány eddigi tempójából ítélve akár két olajválság is elmúlhat, mire az olaj e szerződés keretében jöhet majd felszínre. Így a hírnek komoly árfolyam-befolyásoló szerepe nincsen, annak ellenére, hogy például a Cashline elemzője legalább 500 forintra teszi a részvényenkénti árfolyamhatást a szerződés realizálódása esetére.
Eközben tegnap lemondott Slavomír Hatina, a Mol legnagyobb külföldi érdekeltsége, a Slovnaft elnök-vezérigazgatója vezérigazgatói posztjáról. Helyét Vratko Kassovitz, az eddigi operatív és stratégiai ügyekért felelős vezérigazgató-helyettes veszi át, míg Hatina megtartja igazgatósági elnöki posztját, ami tulajdonosi pozíciójához is jobban illik. A lemondás a Mol tudtával és egyetértésével történt, csakúgy, mint az új operatív vezető kinevezése - mondta Felkai György, a magyar olajcég kommunikációs igazgatója a NAPI Gazdaság kérdésére. A Slovnaft életében a posztok cseréje vélhetően nem hoz túl sok változást, az eddigi tevékenység lendülete nem törik meg. A NAPI Gazdaságnak azonban nem sikerült megerősíttetnie azt a hírügynökségi értesülést, miszerint a Transpetrol-kudarc is szerepet játszott volna a lemondásban.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet