BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem a Mol-TVK-OMV konzorcium veheti meg az Unipetrolt

Meglepte a tőzsdei szakértőket a cseh kormány tegnapi döntése, amelynek értelmében a cseh-svájci Agrofert műtrágyagyártó társaság veheti meg az Unipetrol 63 százalékos tulajdonrészét. A pályázók közül egyedül belföldinek titulált Agrofert az Unipetrol egyik leányvállalatában már benne levő Conoco támogatását élvezte és 361 millió eurós ajánlatával megverte a brit Rotch Energyt, amely a hírek szerint 444 millió eurót ajánlott. A vesztesek között volt a Mol-TVK-OMV hármas is, az ő pályázatuk, ha igazak a Dow Jones és a Reuters értesülései, az egyéb feltételeknek sem felelt meg.

2001. december 17. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pályázaton az Agrofert győzelme sokakat meglephetett, többek között az Unipetrol részvényeseit, akik az Agrofert győzelmével minden esélyét elúszni látták egy gáláns felvásárlási ajánlatnak. Így nem meglepő, hogy a döntés előtt még 54 koronás áron forgó Unipetrol-részvényekért a kormányülés után már csupán 47 koronát adtak, és a tőzsdei szakértők szerint ez még csak a kezdete a részvények mélyrepülésének. Ugyanígy meglepődhetett az OMV is, amely korábban a mostani nyertessel közösen lépett fel konzorciumban, majd hagyta ott a Mol kedvéért.
A Mol számára nyilvánvalóan nem kedvező a döntés, amely a társaság terjeszkedésének egyértelműen határt szab. Kívülről igen nehéz megítélni, hogy valójában mekkora lehetőségtől esett el a Mol, hiszen az OMV-vel közös ajánlatukról nem derült ki és most már vélhetően nem is fog kiderülni, hogy az Unipetrol mekkora részét kapta volna a magyar olajcég és mekkorát az osztrák társa.
Az Agrofert illetékesei eközben közölték, hogy az Unipetrol finomítói tevékenységét és a Benzina nevű benzinkúthálózatot az amerikai Conoco fogja üzemeltetni. A Conoco az Agippal és a Shell-lel közösen már eddig is benne volt a Ceská Rafinerska olajfinomítóban 49 százalékkal és ők biztosították a menedzsmentet is. Az Unipetrol részesedése a finomítóban 51 százalék.
Megfigyelők szerint a Mol számára -amely már a második pályázatot vesztette el ebben a hónapban a térségben - a stratégiailag igazán fontos célpont még mindig a lengyel PKN-Orlen.

A Szlovákiában a Slovnafton keresztül megpályázott olajvezeték-üzemeltetés (Transpetrol) nem illeszkedik a társaság terjeszkedésének fő irányába. Az Unipetrol viszont rendkívül szerteágazó tevékenysége miatt nem volt fő célpont, bár egészen bizonyos, hogy a holding leányvállalataiból szívesen szemezgetett volna a magyar olajtársaság is. Egyes információk szerint a cseheknek többek között az sem tetszett igazán, hogy a Mol-TVK-OMV hármas szétdarabolta volna a holdingot. A Mol árfolyamának tegnapi alakulása tulajdonképpen jól tükrözte ezt a megítélést, a részvények végül alig 60 forinttal zártak alacsonyabban. A januárban talán már előrébb jutó PKN-pályázatról érkező hasonlóan kedvezőtlen hírek esetén könnyen lehet, hogy a részvény már nem tudná ilyen stabilan tartani az árfolyamát.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet