Kötelező érvényű ajánlatot nyújtott be a cseh Unipetrol 62,99 százalékos tulajdonrészének megvásárlására az Mol-TVK-OMV trió - jelentette be a konzorcium pénteken. Az ajánlatról mind a három cég vezetője rendkívül pozitívan nyilatkozott, különösen annak az Unipetrol szempontjából való stratégiai, pénzügyi és marketingelőnyeit emelték ki közösen kiadott közleményükben. Az ajánlat további részleteiről azonban az aláírt titoktartási nyilatkozatra hivatkozva semmit sem árultak el.
Az Unipetrol-tranzakció mindazonáltal - már ha a hármas konzorcium lenne a nyertes - várhatóan nem jelenti a két nagy rivális, a Mol és az OMV hosszabb távú együttműködésének kezdetét (a gyakorlatilag Mol-irányítás alatt álló TVK szerepe ebből a szempontból nem jelentős). Az Unipetrol ugyanis egy rendkívül szerteágazó tevékenységeket összefogó holdingcég, amelyben van olajfinomító, vegyipari üzem, műanyagipari cég, benzinkúthálózat. A tevékenységek elég jól különválaszthatóak, így nagyon valószínű, hogy a Mol és az OMV a jövőben felosztaná az Unipetrol tulajdonában levő cégeket. Ehhez persze meg is kell nyerni a pályázatot a brit Rotch Energy, illetve az Agip-Shell-Conoco konzorcium előtt. Ez utóbbi a Unipetrol finomítójának 49 százalékát már birtokolja. A Mol-TVK-OMV konzorcium tanácsadói a J.P, Morgan, a Patria Finance, az Altheimer & Grey és a KPMG.
(NAPI)
