A harmadik negyedév sem sok jót hozott a magyar brókercégek számára. A 19 információt adó brókerház adózott eredménye félévkor még 215 millió forintra rúgott, szeptember végén ebből 347 milliós mínusz lett. (A BNP Paribas Bank 894 milliós és a sok tízmilliárdos biztosítói díjtartalékot kezelő Aegon Értékpapír 1,2 milliárdos eredménye tőkepiaci szereplők szerint nem összehasonlítható a többiekével, így most figyelmen kívül hagyjuk.) A félmilliárdot meghaladó eredményromlás több mint egyharmada a még mindig nyereséges CA-IB számlájára írható, de két banki brókercég, a Postabank Értékpapír és a mára már beolvasztott IE-New York Bróker is erőteljesen növelte veszteségeit. „Normális” teljesítményről jószerével csak a CIB Értékpapír számolhatott be - valószínűleg ez sem a tőzsdei parketten képződött -, a Concorde pedig a veszteséges második negyedév után a harmadikban jobban teljesített.
Pásthy Zoltán, az Erste Bank Befektetési Rt. vezérigazgatója a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, hogy cége a negyedik negyedév jobb tőzsdei forgalma miatt 2001-ben nyereségre számít, ez azonban nagyságrenddel marad el a korábbi évekétől és aligha éri el a 100 millió forintot. Az Ersténél ma 78-an dolgoznak, többen, mint tavaly ilyenkor, ám ez a Dunainvest beolvasztásának tulajdonítható. Jövőre több új termékkel lépnek piacra, de ha a külföldi részvények iránti hazai befektetői érdeklődés nem nő jelentősen, nem látnak nagy jövőt a tőzsdézésben.
Streitmann Norbert, a Concorde ügyvezetője ugyancsak nyereségre számít idén, ám az év végi bónuszfizetések és egy érdekeltség közelgő beolvasztása miatt ennek nagyságát nem tudja felbecsülni.
A Concorde az év közben több menetben is csökkentette létszámát, további karcsúsításra már a működőképesség fenntartása miatt aligha lehet vállalkozni. A negyedik negyedév forgalma - legalábbis eddig - magasabbnak ígérkezik a három korábbinál, ez némi optimizmusra ad okot.
Albrecht Ottó, a Cashline elnöke biztos benne, hogy cégének 2001-es mérlege ráfizetést fog mutatni, de a kellő időben elkezdett drasztikus takarékossági intézkedések a negyedik negyedévben már eredményt hoztak, a szeptember végi 168 milliós veszteség mostanra 100 millióra csökkent. A cég a kormányzati intézkedés miatt is kedvezőtlen tőzsdei klímában termel ugyan profitot, de az elnök meglehetősen pesszimistán tekint a 2002-es év elé. A három megkérdezett brókerházvezető egyetért abban, hogy a tőzsdetagok legalább fele veszteséggel zár az idén, úgy vélik, hogy a koncentráció a 2001-es számok ismeretében tovább folyik. A piacon középtávon is megmaradó brókercégek számát - a bankok nélkül - 8-15 közé teszik, beleértve ebbe két-három kisebb, valamilyen speciális feladatot - például kisebb vállalati kötvénykibocsátást - felvállaló magánbrókerházat. Az átlagnál kétségtelenül jobb túlélési esélyekkel rendelkező „nagyok” pesszimizmusát mutatja, hogy a megkérdezett három brókercégből ketten ugyan megpróbálták növelni a legutóbbi vagyonhányad-aukciók során tőzsdei tulajdonrészüket, ám ezért csak jelképes árat lettek volna hajlandóak fizetni.
Korányi G. Tamás
