BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ketten pályáznak a Transpetrolra

A szlovák Transpetrol kőolajszállító 49 százalékos részesedésére kiírt nemzetközi versenytárgyalásra két vételi ajánlat érkezett, egy a pozsonyi Slovnafttól és egy az orosz Jukosztól. A kínált árat mindkét esetben kevesellte a kormány, ezért csütörtökig újabb ajánlatokat vár.

2001. december 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A stratégiai fontosságú cég magánosítását levezénylő tárcaközi bizottság a versenyben maradt Slovnaft és Jukosz ajánlatát jónak találta. Mindkét esetben kevesellte ugyanakkor a kisebbségi részvénycsomagért felajánlott összeget, ezért újabb ajánlatokat kért, melyeket mind a Jukosz, mind a Slovnaft részéről meg fog kapni a két cég tájékoztatása szerint. Kiszivárgott értesülések szerint a Szlovákia területén áthaladó Barátság kőolajvezetéket üzemeltető Transpetrol eladásától a kormány mintegy 3 milliárd korona bevételt vár. A 434 kilométeres vezetékrész maximális éves kapacitása 21 millió tonna olaj, tavalyi kihasználtsága 44 százalékos volt. A Slovnaft tegnapi sajtótájékoztatóján elhangzott: a Transpetrolt kőolaj-finomítónak és nem kőolajtermelőnek kellene ellenőriznie. Ha ez Szlovákiában mégis másképpen történne, akkor ez Európában kivételt jelentene - vélekedett Slavomír Hatina, a Slovnaft vezérigazgatója, s hozzátette, a pozsonyi finomító a Transpetrolon keresztül kapja olajszükséglete 100 százalékát. A Slovnaft többek között az ország uniós érdekeire hivatkozva szeretné a maga javára fordítani a döntéshozókat. Azzal érvel, hogy amennyiben a kőolajvezeték az egyik termelő vállalat ellenőrzése alá tartozik, veszélybe kerül a beszerzési források diverzifikációja.
Hatina közölte, az akciót is maguk finanszíroznák. Ehhez szerinte a vállalat idei eredményei megteremtették a feltételeket és újra kijelentette, a májusi részvényesi közgyűlésen célul kitűzött 4 milliárd koronás idei nyereséget tartani fogják.
A Jukosz nem tartott külön sajtótájékoztatót, csupán egy konferenciabeszélgetésen közölték újságírókkal, hogy az új ajánlatot ők is be fogják adni csütörtökig - jelentette a Dow Jones.
Eközben a Rotch Energy bejelentette, hogy a cseh Unipetrolért folyó pályázaton együtt szeretne indulni az Agroferttel. A cseh-svájci Agrofert Holding SA agrokémiai holdingcég korábban az OMV-vel együtt pályázott. AZ OMV-Mol-TVK társulással azonban kétségessé vált a helyzete. Az Agrofert tájékoztatása szerint ők kaptak ajánlatot a korábbi partnerüktől is a hármas társulásba való belépésre, egyelőre azonban nem döntötték el, melyik felet választják.
Sidó Zoltán-A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet