BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol átadta hatvanmilliárdos maradékfeldolgozóját

Hatvanmilliárdos beruházást avatott fel tegnap Stumpf István kancelláriaminiszter a Mol százhalombattai finomítójának területén. A maradékfeldolgozó projekt avatásáról szóló tudósítások közepette némi zavart keltett egy több médiában is megjelent, majd a Mol által cáfolt állítólagos nyilatkozat híre, amely szerint a Mol a 49 százalékos szakmai befektető kiválasztása mellett a gázüzletág többségi részét az államnak adná át.

2001. november 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ország eddigi legnagyobb környezetvédelmi beruházásának számít az a 60 milliárd forint költséggel épült maradékfeldolgozó, amelyet tegnap Stumpf István kancelláriaminiszter részvételével adtak át a Mol Rt. százhalombattai finomítójának területén. Az ünnepséggel egybekötött rendezvényen Stumpf István elmondta, hogy a kormány támogatja a Molt regionális vezető szerepének elérésében, többek között a gázüzletág helyzetének rendezésével is.
A hatvanmilliárdos befektetéssel elkészült üzem a hatalmas összeghez mérhető jelentőségű projekt a Mol számára. A finomítás folyamatában képződött nagymennyiségű (évi egymillió tonna) fűtőolaj továbbfeldolgozására létesült üzem 21-ről 25 százalékra növeli a motorbenzinek, 33-ról 40 százalékra a gázolaj részarányát a finomító által előállított termékek között, míg az eddig 18 százalékra rúgó nehéz fűtőolaj aránya gyakorlatilag nullára csökken. Ezt eddig az erőművek használták fel, de az EU-csatlakozás közeledtével környezetvédelmi szempontból egyre kevésbé vásárolt termékké vált. A finomításból ehelyett petrolkoksz marad vissza, amely a jelenlegi hazai szabályozás szerint már nem veszélyes hulladék, hanem olyan termék, amelyet cementgyárak és külföldi kereskedő cégek számára értékesíthet a társaság. A maradékfeldolgozó beindításának hatása már az utolsó negyedévben, de főleg a jövő évtől jelentősen növelni fogja a Mol finomítói árrését. Nélküle a Mol termékei nem tudnák teljesíteni az EU-ban folyamatosan szigorodó, üzemanyagokra vonatkozó környezetvédelmi szabványokat.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet