Jövő év február 21-éig nem várnak döntést a PKN Orlen privatizációja ügyében Lengyelországban, hacsak nem hozzák előre a már meghirdetett közgyűlést. A társaság ugyanis akkorra hirdette meg a közgyűlését, amelynek fő napirendi pontja a felügyelőbizottságban végrehajtandó személyi változások kérdése. A közgyűlés előrehozásáról a Nafta Polska szóvivője nyilatkozott tegnap a Bloombergnek, miszerint ők szeretnék, ha még az idén dönthetnének a napirenden szereplő kérdésekben. A Gazeta Wyborcza által megkérdezett szakértők szerint csak a közgyűlésen végrehajtott személyi változásokat követően kerülhet sor a privatizációra, hiszen az új lengyel kormány akkor tudja majd a saját embereit ültetni az olajcég felügyelőbizottságába.
A PKN Orlen esetében ehhez tudni kell azt is, hogy a társaság esetében a felügyelőbizottság a legfontosabb szerv, ennek kizárólagos hatáskörébe tartozik ugyanis az operatív feladatokat ellátó igazgatóság kinevezése és leváltása is. A közgyűlésen tehát várhatóan jelentős személyi változások lesznek, amelyek az elemzők többségének véleménye szerint nem fogják elősegíteni azt, hogy a Mol kapja meg a PKN 17,58 százalékos részvénycsomagját. Az elemzők ezen véleményüket elsősorban Wieslaw Kaczmarek új kincstárügyi miniszter kijelentéseire alapozzák, aki többször is valószínűtlennek nevezte, hogy a Mollal való tárgyalások eredményre jussanak. A tárgyalások ugyanakkor folyamatosan zajlanak, könnyen lehet azonban, hogy a nyilvánosság csak majd a közgyűlés időpontjában (legyen az akár februárban, akár már decemberben) kaphat némi tájékoztatást a titkossági záradék miatt a háttérben zajló folyamatokról.
(NAPI)
