A Gaz de France is pályázik a Mol gázüzletágára. Francois Henimann, a Gaz de France magyarországi képviseletének fejlesztési igazgatója az MTI-nek bejelentette, hogy cége hétfőn beadta pályázatát a Mol gázüzletágának 49 százalékára. A francia társaság képviselője elmondta, hogy a Mol stratégiai partnerévé szeretnének válni a gázüzletágban. A másik pályázó a Ruhrgas. A két nemzetközi gázpiaci óriás mellett azonban az MTI meg nem erősített információja szerint a Magyar Fejlesztési Bank nem szerepel pályázóként. A bank képviselője az információt nem kommentálta.
A hírek közül a Gaz de France színrelépése vélhetően nem meglepő a tőkepiaci szereplők számára, sokkal inkább az a lehetőség, hogy csupán két pályázó jelentkezett, s az, hogy a magyar államot képviselő MFB állítólag visszalépett. Az elmúlt félév során ugyanis még a mértékadó piaci megfigyelők is kénytelenek voltak foglalkozni az általuk korábban teljességgel logikátlannak és valószínűtlennek tartott állami szerepvállalással és annak lehetséges következményeivel a gázüzletágban, a különböző politikai körökből származó, sokszor önmaguknak is ellentmondó nyilatkozatok hatására.
A kialakult kép mindazonáltal biztatónak látszik a Mol szempontjából - már amennyiben helytállóak az információk -, hiszen az állami szerepvállalás valamilyen mértékű csökkenése (jelenleg a gázüzletág 49 százalékának eladásáról van szó) mindenképpen pozitív. A két nemzetközi hírű befektető jelenléte garanciát jelenthet arra, hogy az értékesítés valóban a Mol összes részvényese érdekében történik majd.
A. A. G.
