A Mol korábban meghirdetett stratégiája keretében - miszerint szerteágazó tevékenységeit minél jobban leegyszerűsíti és alaptevékenységének folytatására összpontosítja erőforrásait - eladta 51 százalékos részesedését a Kőolajtároló Rt.-ben. A Kőolajtároló tulajdonában van az a hat, egyenként mintegy 80 ezer köbméteres tároló, amely részét képezi az ország 90 napra elegendő stratégiai olajkészletének. A teljes készlet egyébként 1,35 millió tonna, amelyből mintegy 300 ezer tonna van a ebben a hat tartályban. A KKKSZ 1993-as létrejötte óta a benzinárakba beépített, jelenleg literenként mintegy 4 forintból gazdálkodik. A szövetség mostanra jutott el oda (jelenlegi vagyona 120 milliárd forint körül van), hogy az eddig más cégektől bérelt tárolókapacitásokból vásárolhasson is, ennek keretében vette meg a Moltól a Kőolajtároló Rt.-t.
Ebben a cégben eddig 26 százalékkal rendelkezett, most viszont kizárólagos tulajdonos lesz, vásárolt ugyanis további 23 százalékot egy holland tulajdonú kft.-től. A teljes vételár mintegy 8,6 milliárd forint lett, amiből 6 milliárd forintot a Kereskedelmi és Hitelbank által nyújtott hitelből finanszíroztak.
A Mol könyveiben 510 millió forintos értéken tartották nyilván a Kőolajtároló-tulajdonrészt. A novemberben befolyó vételár így az olajcég éves eredményét javítja majd mintegy 5,5 milliárd forinttal. Az eladás ellenére a Mol továbbra is fog bértárolást végezni a KKKSZ számára, hiszen teljes tárolókapacitása - amiből 955 ezer tonna a kőolaj- és 2,4 millió tonna a kőolajterméktároló-kapacitás - ezzel az ügylettel csak mintegy 6 százalékkal csökkent.
A. A. G.
