A Hewlett-Packard (HP) csütörtökön ugyan cáfolta a nyomtatógyártásának Ázsiába történő áthelyezéséről szóló híreket, de a Pannonplast (PP) tegnap közleményben hivatalosan is megerősítette azokat az információkat, amelyek szerint a nemzetközi multi csupán a jövő év első negyedévének végéig készíttet alkatrészeket a PP leányvállalatával, a Moldinnal. A társaság szerint ez egymilliárd forintos bevételkiesést jelent már idén. Az eredményre való hatást viszont a lehetséges új termékek bevezetési ütemének ismeretében, valamint a HP-vel történő költségelszámolás eredménye alapján csak később tudja megállapítani a cég.
A közlemény szerint a HP a tömegterméknek számító tintasugaras nyomtatók gyártását jórészt már az év elején áttelepítette a Távol-Keletre a piac drasztikus változására, továbbá a költségelőnyre hivatkozva. Tehát a lépés nem érte annyira váratlanul a társaságot. A Pannonplast ezért a Moldinnál számos új típusú, többfunkciós nyomtató prototípusainak próbagyártását kezdte meg. A szűkszavú közlemény szerint az új termékek bemintázása sikeresen befejeződött, de a piaci felfutás a tervezettnél lassabban valósul meg.
A nyomtatók műanyag alkatrészeinek gyártásához használt szerszámok viszont a Hewlett-Packard tulajdonában vannak, ezek elszállítása több hetet is igénybe vehet. Emiatt a megrendelések ütemezése még nem eldöntött, tehát az is elképzelhető, hogy az átmeneti időszak pótlására, a készletek feltöltésére többletmegrendelést kap a PP.
A Pannonplast tehát már keresi a lehetséges partnereket, de konkrét szerződést még nem kötött. Az elmúlt időszakban a céget a mobiltelefonok műanyag elemeinek gyártásától az autóipari beszállításig sok mindennel kapcsolatba hozták. Információink szerint ez utóbbi terület tűnt a legvalószínűbbnek, de a többi termékhez képest alacsony marzs miatt itt sem született megállapodás. Kérdés, hogy a mostani helyzetben is hasonlóan döntene-e a társaság.
M. J.
