BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol jól járt a forinterősödéssel

A forinterősödés egyik legnagyobb nyertese Magyarországon a Mol Rt. - hangzott el a Magyar Energiahivatal tegnap tartott sajtótájékoztatóján. Az energiaszektor egészéről szóló tájékoztatón több számítást is nyilvánosságra hoztak, melyek szerint a Mol számára tízmilliárdos nagyságrendű megtakarítást hozott a forint sávszélesítés óta bekövetkezett erősödése. Ez számításaik szerint egyenértékű volt egy 5,5 százalékos általános gázáremeléssel.

2001. október 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Magyar Energia Hivatal (MEH) számításai szerint a forint erősödése, illetve az ebből adódó, az energiaszektorban keletkező árfolyamnyereség nagy része a Molnál jelentkezik, hiszen az olajcég rendelkezik a gázimport kizárólagos jogával. A tőkeköltség számításakor azonban nem lehetett pontosan kalkulálni, minthogy a Mol nem publikálja a hitelállomány üzletágankénti megoszlását. Így nem lehet ellenőrizni, hogy a devizahitelek esetében mekkora költségcsökkenés következett be, s ez egyáltalán jelentkezett-e a cégnél, hiszen nem biztos, hogy a cég kötött olyan hitelügyletet, amelyben realizálni tudta a potenciális árfolyamnyereséget - jelentette ki a MEH.
A hivatal szerint a Mol esetében - amelynek gázimportja 307 milliárd forintot tesz ki - 1 százaléknyi forinterősödés évi 3 milliárd forintos megtakarítást eredményez. Az energiahivatal úgy véli, hogy a Mol gázüzletágában jelentkező veszteség jövőre akár nullára csökkenhet (illetve minimális, hárommilliárdos veszteség maradhat), ha a forint árfolyama és a kőolaj ára a jelenlegi szinten stabilizálódik, illetve ezt kiegészíti az ez évihez hasonló mértékű gázáremelés. (A MEH a pillanatnyilag érvényesülő, 255 forintos euró-árfolyammal, 0,9 dolláros euró-szinttel és 21 dolláros olajárral kalkulált.) Az is elhangzott, hogy a nagyfogyasztók, amelyek számára az utóbbi időben drasztikusan emelkedett a gáz ára, jövőre esetleg elkerülhetik az áremelést.
Ugyanakkor nem kizárt, hogy a jövőben áttérnek a félévenkénti árfelülvizsgálatra a földgáz esetében - erősítette meg egy újságírói kérdésre Kaderják Péter főigazgató, de hozzátette: egyelőre nincs döntés az ügyben. Az év végén lejáró gázárképlet helyébe lépő új szabályozás előkészítése már folyamatban van - mondta Kaderják -, s a hivatal várhatóan november közepére, végére készül el új javaslatával. Az új árképzésben ugyanakkor a piaci kockázatokat szeretnék megosztani a Mol és az árképző között.

A számítások vélhetően nem érik meglepetésként az elemzőket, akik már a sávszélesítést követően közölték, hogy a forint erősödése több mint 15 milliárd forintos hatással lesz a Mol nyereségére (NAPI Gazdaság, 2001. május 5., 9-10. oldal). A MEH által említett százalékonkénti 3 milliárd forint 18 milliárd forintos eredményjavulást okoz, tehát a becslések meglehetősen pontosak voltak. A Mol gázüzletágának jövő évi eredményére viszont nullszaldót kevesen mernek valószínűsíteni, különösen mivel semmilyen garancia nincs arra, hogy az olajár tartósan ilyen alacsony marad (az OPEC 22-28 dollár között szeretné tartani az árat) és a forint sávon belüli helyzete is bizonytalan. Ráadásul emlékeztetnek arra is, hogy az alacsony olajár hatása a Mol beszerzéseire jelentős késéssel érvényesül (a cég minden hónapban az előző kilenc hónap átlagárán veszi a gázt). A részvényeseket mindamellett a mostani becsülgetéseknél vélhetően sokkal jobban érdekli a gázüzletág folyamatban lévő eladása, hiszen a meglehetős optimizmussal várható nullszaldós működés sem tudja pótolni az idén és tavaly elveszített mintegy 240 milliárd forintot.
Sz. I. M.-A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet