A korábbi sikertelen tőkeemelés miatt az Antenna Hungária Rt. számára valószínűleg teljesíthetetlen megterhelést jelentett volna, ha ki kell fizetnie az egyelőre folyamatosan veszteséges magyar Vodafone-ban végrehajtott alaptőke-emelésből rá jutó részvények mintegy 7,7 milliárd forintra rúgó ellenértékét. Ugyanakkor a társaság továbbra is szerette volna megőrizni 30 százalékos részesedését a V.R.A.M.-ban, ezért volt szükség az opcióra, mellyel - legfeljebb 2002. október 10-ig - a Vodafone anyavállalata tulajdonképpen megfinanszírozta az Antenna Hungária részét. Az AH-nak mostantól egy éve van tehát, hogy előteremtse azt a (vélhetően kamatot is tartalmazó) legalább 8,5 milliárd forintot, amelyért megvásárolhatja a Vodafone International Holdings BV.-től az 5 millió 659 ezer 500 darab 500 forintos névértékű részvényt.
A V.R.A.M. 51 százalékos tulajdonosa az angol Vodafone, az Antenna Hungária Rt. 30 százalékos, míg a német RWE Telliance 19 százalékos részvényese a cégnek. A társaság tavaly már több mint 20 milliárd forint veszteséget halmozott fel, ezért nemrégiben 41,8 milliárd forintról 20,9 milliárd forintra csökkentették alaptőkéjét. A veszteségek következtében romlottak jelentős mértékben az Antenna Hungária féléves mutatói. A tulajdonosok az alaptőke csökkentését követően a mostani 1348,5 forintos árfolyamon végrehajtott alaptőke-emeléssel pótolták a társaság veszteségeit. Az Antenna Hungáriát, amellett hogy a szükséges összeget kifizette helyette, még azzal is segítette a Vodafone, hogy olyan C sorozatú részvényeket bocsátottak ki, melyek az opciós szerződés fennálltáig, de legkésőbb 2002. október 10-ig nem biztosítanak szavazati jogot.
Ezzel elérték, hogy abban az AH szerint csak átmeneti időszakban se változzon a cég szavazati aránya, amikor a V.R.A.M.-ban a Vodafone-nak sokkal több pénze fekszik, mint azt 51 százalékos részesedése indokolná. A C sorozatú részvények azonban legkésőbb egy év múlva átalakulnak normál törzsrészvényekké, és ha az AH addig nem hívja le az opcióját, automatikusan befolyást veszít és szavazati aránya alig fogja meghaladni a 20 százalékot. Erre azonban Bielek Péter, az Antenna Hungária kommunikációs szakembere szerint nem fog sor kerülni, az AH deklarált szándéka, hogy lehívja az opciót. Mindazonáltal a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, egyelőre még nincs eldöntve, hogy stratégiai vagy - esetleg újabb alaptőke-emeléssel - pénzügyi befektetők teremtik elő az AH-ból hiányzó legalább 10 milliárd forintot. Az opciós árfolyamról - amiből kiderülne, hogy a Vodafone mennyit kért a gesztusért - nem adott felvilágosítást Bielek.
A. A. G.
