A LB a Mol keresetét elutasító döntésének indoklásában kifejtette, hogy a gázárat megállapító miniszteri rendelet jogszabály. A jogszabály által okozott kár megtérítése iránti igény érdemi elbírálásra magyar bíróságnak nincsen sem joga sem hatásköre, ezért a Mol keresetét nem találták megalapozottnak. A bíróság álláspontja szerint a Mol egyedül alkotmányjogi panasszal élhetne ebben az ügyben, rendes bíróság előtt ezért kártérítést nem követelhet a GM-től. A Mol által szintén perbe hívott gazdasági miniszter ellen ugyanakkor már korábban, a kormány ellen pedig mostani ítéletével szüntette meg az eljárást a taláros testület. Az ítélet jogerős, a Mol egymillió forint perköltséget köteles megfizetni.
A Mol kommunikációs igazgatója, Felkai György a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a társaság mindenképpen meg fogja várni az írásos ítéletet, azt követően mérlegeli csupán, hogy kíván-e a felülvizsgálati kérelemmel élni vagy más további lépéseket tenni. A további lépések mibenlétéről ugyanakkor nem árult el részleteket. Megfigyelők szerint valószínű, hogy a Mol a felülvizsgálati kérelem vagy az Alkotmánybírósághoz való fordulás helyett valamilyen nemzetközi jogi fórum elé viszi az ügyet kárát megtérítendő. Nagy kérdés, hogy egy ilyen eljárás során van-e esélye nyerésre, más választása viszont nem nagyon maradt, hiszen ügyének érdemi vizsgálatát itthon nem sikerült elérnie. A mostani döntés a részvényárfolyam szempontjából vélhetően semleges, a részvényesek nem is nagyon számítottak másra.
A. A. G.
