Leváltották a lengyel állami privatizációs szervezet, a Nafta Polska két igazgatósági tagját. Leváltásuk a sajtó feltételezései szerint annak tulajdonítható, hogy ők ellenezték a korábban kiválasztott Rotch Energyvel való üzletkötést. Mint ismeretes, korábban szeptember 14-ére ígérték a gdanski finomítóról szóló döntést. A finomító sorsa azért is kétséges, mert a Rotch Energyről újabban olyan hírek láttak napvilágot, hogy nem tud megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtani a vásárláshoz, illetve a meg nem erősített hírek szerint beígért egymilliárd dolláros beruházásokhoz. Ezek a híresztelések akkor terjedtek el amikor a Rotch Energyvel közös konzorciumban induló lengyel Kredyt Banka kivált.
A PKN Orlen-részvénycsomag eladásáról sem született mind ez idáig döntés. A lengyel Mol-tanácsadó Marek Foltynowicz szerint a Mol ajánlatát jobbnak fogják találni a lengyel döntéshozók, mint az OMV-ét. A nyilvánosságra került, de hivatalosan meg nem erősített Mol-ajánlatnak része, hogy a PKN Orlen maga is tőkét emelhet a Molban. Amennyiben ez megvalósul, a létrejövő közös társaság valóban ugyanúgy tulajdonosává válhat a Slovnaftnak mint most maga a Mol. Erősen kérdéses ugyanakkor, hogy a Mol csupán opcióval megszerzett többségét a Slovnaftban egy más konstrukció esetén feláldozná-e az ügylet oltárán. A tanácsadó egyébként tegnap kijelentette - vélhetően a lengyel döntéshozókat megnyugtatandó -, hogy a magyar kormány határozott szándéka a Mol gázüzletágának értékesítése az év végéig. A nyilatkoztatot később maga az olajtársaság a tanácsadó magánvéleményének minősítette. A Mol a NAPI Gazdaság kérdésére csupán annyit közölt, hogy a Mol menedzsmentje a maga részéről mindent megtesz a gázüzletág megfelelő, a részvényesek számára elfogadható feltételek melletti, mielőbbi eladása érdekében.
A. A. G.
