BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem született döntés a PKN Orlen privatizációjáról

2001. augusztus 24. péntek, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Lapzártánkig nem érkezett hír a legnagyobb lengyel olajtársaság, a PKN Orlen eladásáról. Mint ismeretes, a lengyel olajipar privatizálásáért felelős szervezet, a Nafta Polska igazgatósága tegnapra ígérte, hogy kiválasztja a versengő Mol Rt. és az osztrák OMV közül azt a partnert, akivel tovább szeretne tárgyalni a PKN Orlen 17,6 százalékos részvénycsomagjának eladásáról. A privatizációs szervezet lapzártánkig csupán azt a részben már ismert tényt közölte, hogy a második finomító, a Rafineria Gdanska ügyében korábban augusztus 20-ra ígért döntést szeptember 14-re halasztotta, mivel az ott második helyre szorult Mol helyett kiválasztott Rotch Energyvel mindeddig nem tudtak megegyezni a fizetési garanciák ügyében.
A PKN Orlen eladásával kapcsolatos döntésről egyébként újabban változott az elemzők véleménye, mivel a korábbi OMV-ajánlat után a Mol ajánlatáról is kiszivárgott néhány tény. Ezekből kiderült, hogy a Mol ajánlati ára, amellett, hogy valódi készpénzt jelent, még magasabb is, mint az OMV-é: az előbbi a tőzsdei árhoz képest 50 százalékos prémiumot, azaz összesen körülbelül 420 millió dollárt, az utóbbi csupán 30-35 százalékra becsült prémiumot, összesen nagyjából 360 millió dollárt ajánlott - viszont nagyobb részesedést kínált a saját részvényeiből a PKN-nek. Ráadásul végre az elemzők is észrevették, hogy a földrajzi elhelyezkedés és a Slovnaft-akvizíció következtében is előnyösebb helyzetben van a Mol, amivel szemben az OMV csupán a Molnál kétségtelenül sokkal jobb anyagi helyzetét és Ausztria uniós tagságát tudja felmutatni.
Mindazonáltal a verseny nem dőlt el, sőt a legtöbben azt várják, hogy a most már két függőben lévő privatizáció közül egyik sem fog lezárulni az egy hónap múlva bekövetkező lengyel választások előtt. A szinte biztos győztes ellenzék ugyanis egyre hangosabban tiltakozik az ellen, hogy a kormány az utolsó pillanatban ilyen horderejű döntéseket kíván hozni, és a kihirdetett szándék ellenére közel sem biztos, hogy végül valóban ez a kormány privatizálja a két olajvállalat bármelyikét.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet