BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alaptőkét emelne a Mol

Lengyel lapértesülések szerint a Mol Rt. alaptőke-emelésből származó új részvényeivel fizetne a PKN Orlen lengyel olajtársaság 17,6 százalékos részvénycsomagjáért, míg az OMV készpénzben fizetne a részvényekért. Az osztrák olajtársaság emellett szintén ajánlotta saját részvényeit, sőt a teljes egyesülés lehetőségét is. A meg nem erősített hírek szerint viszont az ár mindkét cég esetében megközelítőleg 360 millió dollár, ami mintegy 30 százalékos prémiumot jelent a jelenlegi piaci árhoz képest.

2001. augusztus 21. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Elemzők jelenleg az osztrák OMV olajtársaságot tartják a befutónak a PKN Orlen privatizációjára ajánlatot tevők közül, mivel a lengyel sajtóban és a Financial Timesban megjelent meg nem erősített hírek szerint az osztrák társaság készpénzes ajánlatot tett és emellett a teljes egyesülés lehetőségét is felajánlotta. A Mol ezzel szemben, bár úgy hírlik, hasonló összegű ajánlatot tett, a PKN-részvényekért cserébe saját, alaptőke-emelésből származó részvényeit ajánlotta, ami a privatizációs bevételekre áhítozó lengyeleket feltehetőleg nem elégíti ki.
A Mol részéről Felkai György kommunikációs igazgató az ajánlat részleteiről csak a társaság közleményében már megjelent információkat volt hajlandó elárulni. Általánosságban viszont annyit kijelentett, hogy a Molnál úgy gondolják, és ezt igyekeztek az ajánlatukban is megfogalmazni, hogy a PKN-nel való együttműködést a Slovnaftnál már megvalósult partnerséghez hasonlóan képzelik. A két társaságban megvalósuló kereszttulajdonlás lehetővé tenné, hogy mind a magyar, mind a lengyel félnek legyen beleszólása abba, mi történjen a régió remélhetőleg vezető olajtársaságában. A Mol ajánlatában tehát megmaradna a két külön társaság, az OMV esetében viszont a későbbiekben eggyé válna a két vállalat. Az osztrák elképzelés szerint a közös társaság székhelye is elkerülne Ausztriából, azt valamelyik európai országba tennék át.
Nagy kérdés, hogy hogyan is valósítaná meg a Mol a hírekben említett zártkörű alaptőke-emelést (ezt a PKN jegyezhetné le). A 360 millió dolláros összeghez szükséges részvénymennyiség megközelítené a Mol alaptőkéjének 25 százalékát - kísértetiesen megegyezik a Molban meglévő állami tulajdonrész nagyságával -, amit a Molnak közgyűlésen kellene a részvényesek 75 százalékával elfogadtatnia (az igazgatóságnak csak nyilvános alaptőke-emelésre van felhatalmazása). A jelenlegi árviszonyok mellett pedig nem biztos, hogy a mostani Mol-részvényesek ennek nagyon örülnének, de az teljesen biztos, hogy sokkal jobban tetszene nekik, az elemzők által már felvetett „gázüzletágért állami részvénycsomag” csere.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet