A New York-i tőzsdeindexek nagyot estek rögtön a nyitás után, egyes vállalati eredmények, illetve a cégek kilátásainak romlása miatt. A már tegnapelőtt is csökkenő Dell elsősorban nem is annyira a vártnak megfelelő, 16 centes részvényenkénti eredményével, mint inkább a második félévre vonatkozó várakozásaival keltett feltűnést. A Dell 5 százalékos árbevétel-csökkenést, valamint a piaci várakozásoknál 2 centtel alacsonyabb EPS-t jósolt a következő negyedévre. A komputergyártó részvényárfolyama öt százalékot esett. Több mint 8 százalékot zuhant a Ford kurzusa is, mivel komoly elbocsátási terveket jelentett be, ami mintegy 40 centes egyszeri részvényenkénti eredménycsökkenést hozhat az idén. A Wall Streeten a legnagyobb számban a Gap ruhagyártó részvénye cserélt gazdát, mintegy 10 százalékos árcsökkenés mellett, a társaság profit warningja miatt.
A tegnap nyilvánosságra került gazdasági adatok ugyanakkor a tőzsde szempontjából gyakorlatilag semlegesek voltak, és nem befolyásolják érdemben a keddi Fed ülés körülményeit sem. A júniusi kereskedelmi mérleg deficitje 29,4 milliárd dollár volt a korábbi hónap 28,34 milliárdos értéke után. (Az előrejelzések 29,8 milliárddal számoltak.) A michigani egyetem fogyasztói bizalmi indexe 93 pontra emelkedett, ami a fogyasztási kedv élénkülésére utal.
Európában az euró erősödése miatt gyengültek a nagy dollárbevétellel rendelkező társaságok részvényei, ráadásul az eurózóna inflációja a júniusi 3 százalékról 2,8 százalékra mérséklődött júliusban, egyre közelebb hozva az európai kamatcsökkentés lehetőségét. Tovább zuhant a távközlési szektor részvényeinek árfolyama, a Deutsche Telekom újabb mélypontra került és mérséklődött a France Télécom ára is.
Erős nyomás alá kerültek a Nokia papírjai is, miután már a második befektetési bank - a Finnish Mandatum Bank - jutott arra a következtetésre elemzésében, hogy a vállalatnak nehézségei lesznek a harmadik negyedévre kitűzött tervek teljesítésével, ezért a közeli jövőben valószínűleg profit warningot tesz közzé. A bejelentés a lélektaninak számító 20 euró alá küldte a Nokia árfolyamát. A Nokia jelenlegi prognózisa szerint a vállalat 0-5 százalékkal növeli árbevételét a harmadik negyedévben, míg egy részvényre jutó eredménye 0,14-0,16 euró közt alakul.
A nemzetközi devizapiacokra is az euró erősödése nyomta rá a bélyegét. Tegnap mind az európai inflációs adat, mind az Egyesült Államok exportjának csökkenése a dollár további gyengülését eredményezte.
A. A. G.
