A tavalyi Mol-tulajdonszerzés óta gyakorlatilag folyamatosan javul a szlovák Slovnaft-csoport eredménye. Az idei év első félévéről szóló gyorsjelentés 2,7 milliárd korona (55 millió dollár) adózott eredményről és 37 milliárd korona (750 millió dollár) árbevételről számolt be. A szlovák olajtársaság - amely a Molhoz hasonlóan élvezte a viszonylag magas finomítói árrések és a kedvezően változó devizaárfolyamok hasznát - 50 százalékkal tudta csökkenteni pénzügyi veszteségét (1,34 milliárd koronára, azaz 27,2 millió dollárra) a Mol által tavaly befizetett 150 millió dolláros tőkeemelés következtében. Ráadásul a társaságnál már teljes mértékben érezteti hatását a korábban végrehajtott finomítómodernizálás, amelynek eredményeként a Slovnafté a térség legmodernebb finomítója. Ez a termékszerkezet kedvező változásán keresztül szintén kifejtette hatását az eredményre.
A tavalyi félévvel való összehasonlítás torzító, hiszen a társaság akkor még a tőkeemelés előtt és a Mol stratégiai tulajdonszerzését megelőzően jelentősen eladósodva éppen hogy kilábalt a veszteséges működésből. A mostani eredményjavulásban már szerepet játszott a Mollal való szinergiák megjelenése is, noha a legkedvezőbb fejleményt nyilvánvalóan a 150 millió dollár friss pénz jelentette. Minderre szükség is lehet a jövőben, hiszen a Slovnaft indul a Transpetrol (a szlovákiai olajvezetéket üzemeltető állami vállalat) privatizációs pályázatán.
A társaságnál ugyanakkor egy áramszünet a maradékfeldolgozó mintegy 6 hetes leállását okozta, s ennek negatív hatását csak úgy tudták mérsékelni, hogy bizonyos javítási és karbantartási munkákat előrehoztak. Ennek ellenére a harmadik negyedév eredményében vélhetően ez is tükröződni fog. Mindazonáltal Slavomir Hatina elnök-vezérigazgató a gyorsjelentésben újra megerősítette, hogy a cég a közgyűlésen elhangzott 4 milliárd koronás eredménytervet hozza, sőt várhatóan túl is teljesíti.
A. A. G.
