BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megkezdődött az Unipetrol privatizációja

2001. augusztus 8. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hivatalosan is kezdetét vette a cseh Unipetrol 62,99 százalékos részvénycsomagjának eladása - közölte a Cseh Nemzeti Vagyonalap képviselője a Dow Jones hírügynökséggel. Az érdeklődőktől szeptember 7-ig várják a szándéknyilatkozatot, amit a HSBC Investment Bankhoz, a cseh kormány tanácsadójához kell elküldeni.
Elemzők szerint az eladást nehezítheti, hogy a társaság számos tevékenységi körben érdekelt, így van olajfinomítója a Ceska Rafinerska, vegyipari cégei, a Kaucuk és a Chemopetrol, és övé az ország legnagyobb benzinkúthálózata, a Benzina is. Egyelőre mindazonáltal az sem tisztázott még, hogy egyben vagy részekben kívánják-e aladni a céget. A társasággal kapcsolatban korábban már több lehetséges befektetőt is emlegettek: így felmerült az orosz Szibur, az ugyancsak orosz Lukoil, továbbá a Rafinerskában már tulajdonrészt szerzett Agip/Shell/Conoco konzorcium, illetve a kanadai Norex Petroleum és a cseh Agrofert vegyipari csoport. Szóba jöhetne ugyanakkor a magyar Mol Rt. is, hiszen az olajvállalat a Slovnaft sikeres megvétele után már jó ideje újabb térségbeli célpontokat keres. Felkai György, a Mol Rt. kommunikációs igazgatója ezzel kapcsolatban a Napi Gazdaság kérdésére korábbi nyilatkozatokat megismételve elmondta, hogy a Mol minden ilyen lehetőség iránt érdeklődik a térségben. Mindez azt jelenti, hogy a Mol, a lengyelországi irányú terjeszkedéshez hasonlóan ezeket az ajánlatokat is megvizsgálja, megfigyelők szerint azonban igen sok függ attól is, hogyan alakul majd a lengyel Rafineréia Gdanska, illetve a PKN sorsa.
A.A.G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet