A szerb olaj- és gázipari monopolcég, a Nafta Industrija Srbije (NIS) szerdán jelentette be, hogy kedden Budapesten három évre szóló megállapodást kötött orosz földgáz tranzitjáról - jelentette az MTI. Jugoszlávia az orosz Gazpromtól vásárolja a földgázt, és mivel a háború alatt sokszor csak késedelmesen tudott fizetni, a Mol tranzitdíjbevételei is rendszertelenül csordogáltak.
Jovan Vulics, a NIS ügyvezető igazgatója elmondta, hogy idén 1,5 milliárd köbméter orosz földgázt szállítanak Szerbiába Magyarországon keresztül. Ez a mennyiség jövőre 1,7 milliárdra, 2003-ban 2,0 milliárd köbméterre bővül. Ezután újra tárgyalóasztalhoz ül a NIS és a Mol, hogy megállapítsák a tranzitdíjat a következő öt évre - nyilatkozta Vulics a Reutersnak. A Mol tavaly összesen 1,3 milliárd köbméter földgázt tranzitált (ebben nemcsak a NIS-nek történt szállítások szerepelnek, amelyek a szokottnál jóval kisebb mennyiséget jelentettek, hiszen túlnyomórészt csak humanitárius gázszállításokról volt szó), és 4,9 milliárd forint bevételt ért el; az eredményt a Mol éves jelentése szerint 3,7 milliárd forint céltartalék-felszabadítás javította.
A Molhoz kapcsolódó hír, hogy a társaság Mezőtúr-Kardoskút közötti gazolinvezetékét megfúrták. A kár mintegy 200 millió forint, az összeg felét a Mol mezőtúri üzemének egyhetes leállása, felét a keletkezett környezeti kár teszi ki.
(NAPI)
