BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem csak az OMV vette a Molt

Mások vásárlásainak jeleit érzékeltük - indokolta Richard Schenz, az OMV vezérigazgatója a Mol 10 százalékos részvénycsomagjának tőzsdei megvásárlását a Budapest Business Journal számára adott interjújában. Az osztrák olajtársaság első számú vezetője újra megerősítette, hogy nem kívánják tovább növelni Mol-részesedésüket, viszont bármelyik cég nyerné is el a PKN-csomagot, mindenképpen stratégiai együttműködésre törekszenek vele.

2001. július 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az OMV-vezér által adott interjúnak igen érdekes eleme a Mol-részvények egyéb vásárlóira vonatkozó célzás, hiszen tavaly nyáron, amikor a Mol szinte folyamatos tőzsdei mélyrepülését akasztotta meg az OMV megjelenése a piacon, sok volt az ilyen találgatás. Mindezek ellenére később a Mol vezetői is cáfolták, hogy más nagy piaci felvásárló jelenlétét érzékelték volna, és más forrásból sem lehetett ilyen irányú információt szerezni. Nagy kérdés, hogy Schenz utalása valós információt vagy csupán feltételezést takar-e, hiszen az azóta szigorított bejelentési szabályok ellenére mind a mai napig hivatalosan senkinek nincs tudomása arról, hogy a magyar olajtársaságban a magyar államon és az OMV-n kívül bárkinek jelentős részesedése lenne.

Richard Schenz elmondta, a Mol-részvények vásárlásával céljuk csak az volt, hogy megvessék lábukat a magyar olajtársaságban, és ott legyenek egy későbbi együttműködési lehetőség esetére. Schenz határozottan tagadta, hogy közvetetten további Mol-részvényeket vásárolnának (ezt trükkös megoldásnak minősítette, amivel vélhetően az alapszabály rendelkezéseinek kijátszására utalt). Mindazonáltal Schenz rejtélyes mondataiból arra is lehet következtetni, hogy más talán nem idegenkedett ennyire a trükkös megoldásoktól, és talán nem véletlen, hogy a korábban a Matávét jelentősen meghaladó napi forgalmakat produkáló Mol mostanában jóval kisebb mennyiségben cserél gazdát.
Az OMV semmiképpen nem kívánt ellenséges felvásárlóként jelentkezni, más oka volt arra, hogy mégsem írta alá a további részvények vásárlását tiltó megállapodást. Schenz szerint ez annyira korlátozta volna rendelkezési jogukat 10 százalékos pakettjük felett, hogy nem fogadhatták el. Mindezek ellenére kijelentette, hogy tiszteletben tartják a társaság alapszabályát, és még ha eladni készülnének részvényeiket, akkor is előzőleg konzultálnának a Mol menedzsmentjével.
Ugyancsak szívesen tárgyalnának a Mollal PKN-ügyben is. Az OMV már kifejezte vételi szándékát a lengyel PKN 18 százalékos részvénycsomagjának megvásárlására, amire a vezérigazgató szerint vagy idén szeptember táján, vagy a lengyel választásokat követően jövőre kerülhet sor. A csomag iránt a Mol is érdeklődik - bár közel sem ilyen vehemensen -, és Schenz szerint ez nem is baj, hiszen bármelyikük nyerne, vélhetően újabb együttműködési tárgyalások kezdődnének a két cég között.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet