A Nafta Polska a Rafineria Gdanska (RG) 75 százalékát kínálta fel eladásra. A csomagért a Mol Rt. is versenybe szállt, a Nafta Polska azonban a brit Rotch Energy konzorciumát választotta ki kettejük közül a második fordulóban a kizárólagos tárgyalások lefolytatására. A Rotch vezette konzorcium tagja egy lengyel üzemanyag-nagykereskedelmi csoport, a japán Mitsui Corporation, a Kellogg Brown and Root ipari cég - az amerikai Haliburton Co. csoport tagja -, a Gulf Oil amerikai olajcég és a lengyel Kredyt Bank - adta hírül az MTI.
A Rotch Energy ajánlatáról az ügyben viszonylag jól informált lengyel sajtó tudni véli, hogy 250 millió dollár körüli készpénzről szól. Korábban, amikor még két pályázó volt versenyben, mindkét ajánlatot 200 millió dollár körülire becsülték. A Rotch ajánlata ezenfelül a hírek szerint tartalmazza azt is, hogy 750 millió dollárt beruházna a lengyel társaságba és vállalta, hogy részesedését nem adja el legalább 10 évig. A múlt héten azt is közölte a brit cég, hogy megállapodást kötött a szakszervezettel, melyben garantálta, hogy megőrzi az eddigi béreket és juttatásokat.
Úgy tűnik tehát, hogy a Mol vesztett. A magyar olajtársaság számára ez nyilvánvalóan nem jó hír, bár több elemző véleménye az, hogy az egyelőre amúgy is nehéz anyagi helyzetben lévő olajtársaság számára nem is olyan nagy baj, ha nem kell újabb terheket felvállalnia. A befektetőknek talán vonzóbb lehet, ha elsősorban a gázüzletág eladására koncentrál, illetve az alig egy éve megszerzett Slovnaftot integrálja, és csak akkor fog újabb terjeszkedésbe, ha ennek gyümölcsei már látszanak.
A. A. G.
