A lengyel kincstárügyi minisztérium a privatizációs ügyek felelőseként a gazdasági kabinet elé terjesztette a varsói tőzsde (GPW) privatizációs programjának tervét. Ennek keretében azt szeretnék, ha a tőzsde részvényeinek 40 százalékát egy stratégia befektető - a GPW elképzelései szerint az Euronext - 30 százalékát a brókerházak venné meg, s egy 25 százalékos pakett plusz 1 részvény állami tulajdonban maradna. Ez lehetővé tenné, hogy megakadályozzon olyan, más tulajdonosok által kezdeményezett stratégiai lépéseket, amelyekkel nem ért egyet.
A minisztérium szerint a tőzsde privatizálását jövőre végre kell hajtani, de ennek végleges stratégiáját már ez év őszére kidolgozzák. Ez lenne az első tőzsdeprivatizáció Közép-Kelet-Európában térségében - írta a Gazeta Wyborcza című vezető lengyel napilap. A végrehajtást követően a GPW részvényeit természetesen bevezetnék a varsói tőzsdére, ezzel követve a néhány hónapja Európa nyugati felében egyre terjedő trendet. A frankfurti Deutsche Börse például ennek köszönhetően közel 1 milliárd euróhoz jutott beruházási célokra. A kisebbek közül eddig még csak a svéd börzét működtető OM Gruppen ment ki a tőzsdére, de többen jelezték ez irányú szándékukat. Ennek oka Ryszard Czerniawski, a GPW alelnöke szerint a tőzsdei tevékenység filozófiájának változása.
Míg korábban ennek fő célja az értékpapír-kereskedelem fejlesztése volt és az, hogy segítsék a cégeket hozzájutni a befektetők pénzéhez, manapság a tőzsdék normális, nyereségérdekelt vállalatokká válnak, s erős verseny jellemezte piacon működnek. Az alelnök szerint éppúgy, mint a vállalatok esetében, a tőzsdék körében is szükségszerűen beindult a konszolidáció, ennek eredményeként a világ jelenlegi több mint ötven komoly tőzsdéje néhány éven belül 5-6 csoportba tömörül. Ezek egyike lesz az Euronext is, amely a varsói tőzsde stratégiai befektetője lesz, legalábbis a varsói tőzsde eladását tervezők reményei szerint. Ettől függetlenül arra törekednek, hogy részesedést szerezzenek más csoportokban is, szeretnének például egy szerény pakettet szerezni a londoni tőzsde papírjaiból, különösen miután a Deursche Börséből egy darabhoz sem sikerült jelentkezésük dacára hozzájutniuk.
Az Euronext részvényeivel egyébként tegnap óta kereskednek, a tőzsde papírjainak árfolyama 23 euróra gyengült rögtön az első nap a 24 eurós kibocsátási árhoz képest. Az első nyilvános kibocsátás során az eladási ár a meghatározott ársáv alján alakult ki.
B. T. J.
