BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jemenben tovább kutat a Mol

Jemen kivételével tovább folytatja külföldi kutatási területeinek eladását a Mol Rt. Eközben Oroszországban továbbra is várni kell a hatóságok jóváhagyására a termelésmegosztáson alapuló kitermelés megindulásához. A Mol szerint egyébként az elmúlt évek technikai fejlesztéseinek köszönhetően az itthoni kitermelés mennyisége is mintegy 5-20 százalékkal nőhet.

2001. július 5. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mol külföldi kutatási portfóliójának már csupán három eleme maradt - Szíriában, Pakisztánban és Görögországban - amelyek eladása a korábbi terveknek megfelelően folyamatban van. A negyedik ilyen típusú kutatás Jemenben egyelőre olyan ígéretesnek tűnik, hogy a néhány hónapon belül esedékes első fúrásokig nem tervezik az értékesítését. A későbbiekben minden attól fog függeni, hogy mit is találnak valójában - mondta el a NAPI Gazdaságnak Bokor Csaba ügyvezető igazgató, a Mol összevont kutatás-termelési divíziójának újonnan kinevezett vezetője.
Igen nagy jelentőségű a külföldi kitermelési tevékenység szempontjából a Mol Jukosszal közös oroszországi projektje is.

A termelésmegosztáson alapuló kitermelési megállapodás egyelőre nem lépett életbe, mert bár az ehhez szükséges törvényeket az orosz parlament mindkét háza elfogadta már, az elnöki jóváhagyás még hiányzik, csakúgy, mint az ahhoz kapcsolódó végrehajtási rendeletek. A Mol számára biztató lehet ugyanakkor, hogy ebben az ügyben nem egyedül kell az orosz hatóságokkal megküzdenie, a nagy orosz olajcégek mellett a várakozók között az orosz piacon tevékenykedő összes nagy nemzetközi olajtársaság is jelen van. A külföldi kitermelési lehetőségek iránt egyébként továbbra is érdeklődik a Mol, figyelemmel kíséri például a román és horvát olajmezőkkel kapcsolatos eseményeket, noha egyelőre egyik országban sincs meg az alapja bármilyen kutatási vagy kitermelési tevékenységnek.
A Mol számára ugyanakkor a hazai olajmezőkön is van még tennivaló. Az elmúlt években alkalmazott új technológiák használatával a korábbinál 5-20 százalékkal több energiahordozó kitermelésére nyílik lehetőség itthon. A Mol jelenleg Magyarországon 34 ezer négyzetkilométernyi kutatási területet birtokol, s az erről kitermelhető összes szénhidrogént 42 millió tonnára becsüli. Ennek a kétharmada gáz, egyharmada pedig kőolaj. Ezenkívül új mezőket is fel lehet még tárni, így növelve az egyébként folyamatosan csökkenő hazai kitermelést. A hazai és a külföldi kutatási és termelési divízió hétfőn bejelentett összevonásának fő oka egyébként az volt, hogy mostantól külföldön is az eddigi feltárási-kutatási tevékenység helyett kitermelés folytatása várható (ha az orosz projekt beindul), ami a hazai kitermeléssel egy divízió keretein belül jelentős szinergiák kiaknázására adhat lehetőséget.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet