BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol összevonja hazai és külföldi kitermelését

2001. július 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Összevonták a Mol hazai és külföldi kutatás-termelési tevékenységét. Az eddig elkülönítetten működő divíziókat Bokor Csaba ügyvezető igazgató vezeti majd, aki a fő hangsúlyt az oroszországi termelésmegosztási projekt megvalósítására szeretné tenni. Emellett természetesen továbbra is cél a még meglévő külföldi kutatási portfólió felszámolása, lehetőleg nyereséggel, de legalábbis veszteség nélkül.
A Mol Nyugat-Szibériában a Jukosszal közösen beindítani kívánt, termelésmegosztáson alapuló kitermelési megállapodása egyelőre továbbra is áll. Az orosz állami szervek engedélyezési procedúrája jóval lassúbb, mint ahogy azt korábban feltételezték; a folyamatot azonban felgyorsíthatja, hogy az erről szóló törvényt már elfogadta az orosz alsó- és felsőház is, csupán az elnöki jóváhagyás hiányzik. Ennek elvileg rövid határidővel meg kell születnie, de a termelésmegosztásról szóló törvény valódi működéséhez még azután is szükséges lesz megvárni az annak végrehajtásáról szóló rendeleteket. Az eredeti tervekhez képest tehát meglehetősen nagy a csúszás, ugyanakkor a termelésmegosztás oroszországi beindulása nem csupán a Molnak, hanem a nagy orosz és a velük társult nemzetközi olajcégeknek is érdekük.
A nemzetközi kutatási portfólió az elmúlt két évben történt eladások óta lecsökkent, a Mol már csupán Görögországban, Szíriában, Pakisztánban és Jemenben rendelkezik kutatási területekkel. Ezek közül a görög és a jemeni projekt várhatóan ősszel lép a következő szakaszba az első kutatófúrásokkal, ennél korábban az eladásban sem várható előrelépés. A másik két területen a korábban meghatározott menetrend szerint haladnak, a cél továbbra is az, hogy nyereséggel szálljanak ki mindezekből. A hazai és a külföldi divízió összevonásának fő indoka itt mutatkozik, mivel a lassan megszűnő külföldi kutatási portfólió mellett egyre nagyobb hangsúly kerül a vélhetően belátható időn belül beinduló oroszországi kitermelésre (ami utat nyithat újabb hasonló megállapodásoknak is). Mivel itt minden esetben konkrét kitermelés folyna, a hazai kitermeléssel jelentős szinergiák mutatkoznak, amit egy divízió keretein belül sokkal könnyebb kihasználni.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet