Mozgalmasra sikeredett a hét utolsó kereskedési napja a Budapesti Értéktőzsdén. Az amúgy sokszor álmos hangulatú pénteki üzletkötésekre igencsak élénkítőleg hatott az MNB csütörtök este bejelentett árfolyamsáv-szélesítése. Az index ennek megfelelően egyszázalékos emelkedéssel nyitott, az optimizmus pedig egészen 7159 pontig emelte a BUX-ot. Az amerikai munkanélküliségi adatok kora délutáni bejelentése után azonban percek alatt több mint 50 pontot veszített értékéből az index, és egészen a tegnapi 7 ezres szint közelébe süllyedt. Az amerikai tőzsdék nyitása azonban ismét fordulatot jelentett az itthoni kereskedésben, az ottani optimizmust látva végül ismét a nyitás utáni szintre, 7085 pontra emelkedett az index. A befektetők várakozása szerint a recesszióra utaló áprilisi amerikai foglalkoztatási adatok ugyan kedvezőtlen hatással lehetnek a fogyasztásra, de így még valószínűbb, hogy a Fed további jelentős monetáris enyhítést hajt végre.
A közel 13 milliárd forintos forgalom a régi szép napokat idézte és milliárdos volumennel büszkélkedhetett mind a négy blue chip. Az egyes részvények áralakulását egyértelműen a lebegtetési sáv kiszélesítésének hatásai határozták meg. A legnagyobb mértékben, több mint 5 százalékkal a Mol emelkedett, napközben egészen 4460 forintig drágult. A Matáv közel 4 milliárdos forgalom mellett 1020 forintra emelkedett. Ennél szerényebb nyereséggel zárta a hetet az OTP. A részvények, bár napközben átlépték a 15 ezer forintot is, záráskor már csak 14 825 forinton, két százalékkal a csütörtöki záróár felett forogtak. Tegnap azért vesztesek is akadtak szép számmal; a Richter és az Egis 5 százalékkal gyengült, de esett a gépipari papírok árfolyama is: a Rába árfolyama ugyancsak 5 forinttal, 1900 forintra mérséklődött, a Mezőgép 3, a NABI pedig 4 százalékkal ért kevesebbet. A vegyipari szekció ellenben kis veszteséggel vészelte át a napot, a BorsodChem egy, míg a TVK fél százalékkal esett.
A kárpótlási jegy záró árfolyama 374 forint lett, ami egy forinttal alacsonyabb a korábbinál.
M. J.
