A jövő hétfői munkaszüneti nap miatt pénteken került sor az MNB 3 hónapos futamidejű kötvényeinek aukciójára. A mostani, 2001/18. sorozat kibocsátásán 11,14 százalékos átlaghozam alakult ki, amely megegyezik a legutóbbi értékesítés eredményével. A befektetők összesen 42,5 milliárd forint értékben nyújtottak be vételi ajánlatot, amiből a jegybank 24 milliárd forintnyit fogadott el. Az utóbbi összeg egyébként nagyjából megegyezik a következő héten lejáró jegybanki kötvény mennyiségével. Az aukción a legmagasabb elfogadott hozam 11,18 százalék, a legalacsonyabb pedig 11,08 százalék volt.
A másodlagos állampapírpiacon alacsony forgalom mellett a legtöbb futamidő esetében nőttek a referenciahozamok, kivételt egyedül a kétéves papír jelentett, amelyre továbbra is fennmaradt a vételi érdeklődés. A befektetők viszont, úgy látszik, egyelőre elfordultak a hosszabb papíroktól, hiszen a legnagyobb veszteséget, mintegy 10-12 bázispontos emelkedést az öt- és tízéves papírok szenvedték el. Az Államadósság Kezelő Központ egyébként a jövő héten a 3 hónapos diszkontkincstárjegyből, valamint a 3 és 10 éves államkötvényekből szervez értékesítést, ahol a felajánlott mennyiség 10, 22 és 10 milliárd forint lesz.
A hó végi számlák kiegyenlítése miatt jelentős forgalom mellett zárta a hónapot a bankközi devizapiac. A kereskedés során a forint árfolyama továbbra sem változott jelentősen, és az intervenciós sáv erős szélén, a centrumtól számított 2,20 százalékon zárt. A déli záráskor az euró ára 267,35/36 forint, a dollár pedig 296,00/50 forint volt.
A forintpiac overnight szekciójában a csütörtöki zárással megegyező, 9 százalékos árak voltak pénteken érvényben. A forgalom mérsékelt volt, főleg a hitelkihelyezés jellemezte a kereskedést. A többi piaccal ellentétben a bankközi forintpiacon szombaton lesz kereskedés, így a tartalékolási periódus ma ér véget. A keddi ünnep miatt egyébként a kéthetes jegybanki depoajánlatokat is szombaton délelőtt tehetik meg a bankok.
M. J.
