Az Antenna az 1,8 milliárd forint tavalyi csoportszintű mérleg szerinti eredmény ellenére - a várakozásoknak megfelelően - ezúttal sem fizet osztalékot. A döntés mellett érvként nemcsak a közel 86 százalékos állami tulajdonos akarata és az elmaradt tőkeemelés okozta forráshiány szólt, hanem az is, hogy az idén a Vodafone konszolidálása miatt veszteséges lesz az Antenna. Ráadásul a finanszírozási költségek növekedése miatt az enélküli eredmény is jóval elmarad majd a bázisidőszakétól. Az elhangzottak szerint a társaság osztalékfizetése elsősorban éppen a jelentős pénzeket felemésztő harmadik mobilszolgáltató eredményességétől függ, ennek nyereségességére viszont vélhetően még jó ideig várni kell.
A társaság növekedése miatt a saját forrásokon kívül szükség lesz idegen tőke bevonására is. A tervek szerint idén 11 milliárd forinttal nő a hitelállomány. László Géza elnök-vezérigazgató szerint ez ugyan 50 százalékra tornászná fel az eladósodottsági mutatót, de ezt még az alaptevékenységből finanszírozni tudná a társaság. Az összeg egyébként nagyjából megegyezik a tavaly év végi sikertelen nyilvános tőkeemelés során bevonni kívánt 10 milliárd forinttal, míg az elmúlt évben 8,2 milliárd forintot költött fejlesztésekre a társaság.
Az AH középtávú stratégiája a távközlési fejlesztésekre - a mobil és üzleti szegmens - irányul, a kormányzati egységeket kiszolgáló Tetra rendszer kiépítésében - elsősorban az elhúzódó állami döntés és a számottevő finanszírozási igény miatt - csak szolgáltatóként (tanácsadás, üzemeltetés, hálózat és infrastruktúra bérbeadása) vennének részt. A Vodafone-ban a Magyar Posta részesedésének megvásárlása után most 30 százalék plusz egy szavazattal részesedik a társaság. A finanszírozási igények függvényében a tulajdoni hányad csökkenése is elképzelhető, amennyiben az AH nem vesz részt egy esetleges tőkeemelésben, a részesedése még mindig befolyásoló maradhat. A postának fizetett árról továbbra sem hajlandóak nyilatkozni a felek, mindössze annyit lehet tudni, hogy az eredeti befektetés összegén felül az ésszerű finanszírozási költséget vették figyelembe a kalkulációknál, tehát az AH semmilyen prémiumot nem fizetett. A műsorszórás területén az Antenna Mikro tavaly elindult bevezetése élvez prioritást, az előfizetőik száma már most eléri a 85 ezret és idén ez az érték várhatóan meghaladja a 100 ezres számot.
A társaság további fejlesztéseit nagyban meghatározza majd a cég jövőjéről szóló kormányzati döntés. A jelenlegi elképzelések szerint az állam 50 százalék plusz egy szavazat erejéig csökkentené részesedését a társaságban, de az elmúlt hetekben megjelentek olyan hírek is, miszerint elképzelhető a többségi tulajdon eladása is. (Ez utóbbihoz törvénymódosítás szükséges.) A már említett 11 milliárd forint hitel csak az idei beruházásokra elég, László Géza szerint amennyiben a jövő év elejéig nem jut friss tőkéhez a társaság, a jövő évi fejlesztéseket már nem tudják megvalósítani.
Madarász János
