BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzbőség a forintpiacon

2001. április 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csendes kereskedés, alacsony forgalom jellemezte szerdán az állampapírok másodlagos piacát. Az ármozgásokat jelenleg az infláció, valamint a külső egyensúlyi pozíció alakulásával kapcsolatos aggodalmak befolyásolják. Ennek megfelelően a befektetők többnyire a rövidebb lejáratú állampapírokat keresik. A referenciahozamok az 5 és a 10 éves futamidő minimális emelkedését leszámítva 3-4 bázisponttal csökkentek. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ma két államkötvény-aukciót is tart, a kétéves állampapírból 20 milliárd forint, míg az ötévesből 12 milliárd forint a meghirdetett mennyiség. A két lejárathoz tartozó tegnapi referenciahozam egyébként 10,22, illetve 9,43 százalék volt. Megfigyelők szerint nem várható komoly elmozdulás a hozamokban, hiszen a külföldi befektetők tulajdonában lévő állampapír-állomány 857 milliárd forintos értéke alapján nem csökkent az érdeklődés a hazai értékpapírok iránt.
A likviditásbőség miatt jelentős mértékben mérséklődött a kamatszint a bankközi forintpiacon. Az overnight kamatok a keddi zárással megegyező 10 3/4 százalék környékén nyitottak, de a folyamatos pénzkínálat a kereskedés végére 9 1/2-9 3/4 százalékig nyomta le az árakat. A tomnext kereskedés alapján feltételezhető, hogy ma konszolidálódik a piac, itt ugyanis 10 százalékon kötötték az üzleteket. A kereskedők szerint a nem várt mértékű kamatcsökkenést az okozta, hogy a bankok nem kellően mérték fel az állampapír-piaci lejáratokból kiáramló pénz és az új lekötések közötti különbséget. A szerdai napon például a kettő különbségéből mintegy 31 milliárd forint áramlott a bankközi piacra. A megnövekedett likviditás hatására egyébként a hosszabb lejáratokra is csökkentek a kamatok.
A devizapiacon a forint továbbra is stabilan az intervenciós sáv erős szélén tartózkodik. Az eurót a bankok 266,98/267,03 forinton, a dollárt pedig záráskor a keddinél némileg magasabb árfolyamon, 304,30/40 forinton váltották. A BÁT pénzügyi szekciójában ennek megfelelőn az amerikai valuta esetében a legtöbb terminre emelkedett az elszámolóár, az euró esetében viszont csökkenés jellemezte a kereskedést.
M. J.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet