Jelentősen, mintegy 11 bázisponttal emelkedett a hozamszint az MNB 3 hónapos futamidejű kötvényeinek aukcióján. Az értékpapírok 11,21 százalékos átlagos éves hozammal keltek el, az elfogadott legmagasabb hozamszint 11,41 százalék, a legalacsonyabb 11,10 százalék volt. A jegybank által felkínált 72 milliárd forintnyi mennyiségre 57 milliárd forint összértékben érkeztek vételi ajánlatok a befektetőktől, a kibocsátó azonban ebből csak 43 milliárd forintnyi jegyzést fogadott el.
A hozamemelkedés hatására megélénkült a kereskedés a másodlagos állampapírpiacon. Ez elsősorban az éven belüli lejáratokat érintette, a 3 hónapos referenciahozam 13 bázisponttal, 11,13 százalékra emelkedett. A többi futamidőben a változás nem volt jelentős, stagnálás vagy kismértékű emelkedés jellemezte a piacot. Megfigyelők szerint a márciusi inflációs adatok szerdai nyilvánosságra hozatala előtt nem várható érdemi változás, a befektetők vélhetően kivárnak a komolyabb pozíciók nyitásával. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a héten a szokásos rendnek megfelelően 3, 6 és 12 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyeket aukcionál. A felajánlott mennyiség 10, 18, illetve 22 milliárd forint lesz.
Nem mozdultak el az árak hétfőn a bankközi forintpiacon. Az overnight kamatok 11 százalék körül szóródtak, ami nem jelent lényegi eltérést a múlt heti záróárakhoz képest, és tomnext ajánlatok alapján ma is ezen a szinten áll majd a piac. A devizapiacon a forint napok óta nem mozdult el az az intervenciós sáv erős széléről, a záráskor az eurót 266,83/84 forinton, a dollárt 296,10/25 forinton váltották.
M. J.
