BUX 138530.74 -0,69 %
OTP 44640 -0,62 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Antenna kezében a Vodafone harminc százaléka

Lezárult az Antenna Hungária és a Magyar Posta között zajló tárgyalássorozat, így várhatóan két hónapon belül 30 százalékos plusz egy szavazatot jelentő tulajdoni hányadával a műsorszóró társaság lesz a Vodafone egyetlen magyar befektetője. A posta finanszírozási problémákkal indokolta a kiszállást. Az elmaradt tőkebevonás miatt az Antenna Hungária egyelőre hitelből vásárolja meg a Posta részesedését, és így oldja meg a tulajdonrésszel járó szükséges befektetéseket is.

2001. április 9. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tegnap délután az Antenna Hungária Rt. (AH) és a Magyar Posta Rt. vezetői aláírták azt a megállapodást, amelynek értelmében az AH a Vodafone 5 százalékos tulajdoni hányadára vonatkozó opciója lehívása mellett a Magyar Posta másik 5 százalékos tulajdoni hányadát is megvásárolja. A döntés várható volt, hiszen a Posta már hetekkel ezelőtt kinyilvánította: nem kívánja tovább viselni a harmadik magyar mobilszolgáltató tulajdonrészével járó finanszírozási terheket.
A Vodafone-t üzemeltető V.R.A.M. Rt. 1999-es alapításakor az állami akaratnak megfelelően az AirTouch és az RWE mellett az Antenna Hungária Rt. 20 százalékkal, míg a Magyar Posta 10 százalékkal képviseltette magát. A koncessziós szerződés szerint plusz egy szavazattal közösen rendelkeztek. Az AH azonban, összhangban a távközlési piacon elérni kívánt szerepével, még akkor opciós szerződést kötött a Posta fennmaradó tulajdoni hányadának megvételére.
A hivatalos közleményben a vételárról a felek csak annyit közöltek, hogy annak mértéke figyelembe veszi a Magyar Posta Rt. által eddig befektetett összeget, illetve nem szakad el a távközlési piac realitásaitól. A tranzakciós menetrend szerint az 5 százalékos opció lehívására már most, míg a további 5 százalék kifizetésére még az idén sor kerül. Az ügylet lebonyolítását követően, a már csak szimbolikus tulajdonosi jóváhagyások után (mindkét társaság állami befolyás alatt van) várhatóan két hónapon belül az AH lesz a több mint 200 ezer előfizetővel rendelkező Vodafone egyedüli magyar tulajdonosa.
Lapunk kérdésére Őri András sajtószóvivő elmondta: az Antenna Hungária Rt. felkészült az ügylet finanszírozására, amelyet nagyrészt hitelből valósítanak meg.
Ez utóbbi ugyanakkor azzal járhat, hogy a vállalat hitel/saját tőke aránya magasabb lehet az általában kívánatosnak tartott 40 százaléknál. Mint ismeretes, a tavalyi sikertelen nyilvános kibocsátás és részvényértékesítés során 9,5 milliárd forint friss tőkére számított az AH, ennek kiesését - a társaság korábbi nyilatkozatai szerint - ebben az évben még fennakadások nélkül tudja finanszírozni.
A Posta lépése vélhetően azzal is összhangban van, hogy befektetőként a mobil-telekommunikációban csupán a Tetrára kíván koncentrálni, amely szolgáltatás megvalósításánál viszont számít az Antenna Hungária Rt. együttműködésére. Az AH egyébként már jelezte, korábbi terveivel ellentétben a készenléti szervezeteket kiszolgáló rendszer kiépítésében csupán alvállalkozóként kíván részt venni.
Madarász János

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet