Több mint 10 milliárd forint értékben vásárolt vissza lejárat előtti államkötvényeket tegnap a kincstár. A júniusban kifutó 2001/H jelű államkötvényből 8 milliárd forint értékben, míg a júliusban lejáró 2001/F jelű államkötvényből 2,5 milliárd forint értékben csökkent a piacon lévő mennyiség. Az aukciós átlaghozam mindkét esetben 10,78 százalék volt, ami mindössze egy bázisponttal kevesebb a március 21-én ugyanezekre a kötvényekre tartott visszavásárlási aukció átlaghozamánál. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) akkor 18,4 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt vissza.
A másodlagos állampapírpiacon az egyéves futamidő kivételével valamennyi lejárat esetében emelkedett a referenciahozam. A jövő héten megjelenő márciusi fogyasztói árindex előtti kivárás miatt a forgalom alacsonyabb volt a megszokottnál. A legnagyobb mértékben a 3 éves lejárat hozamszintje nőtt, itt 14 bázispontos emelkedés után 10,09 százalék lett a referenciaérték. Az ÁKK egyébként éppen ebből az államkötvényből, illetve a 10 éves futamidejű értékpapírokból tart ma aukciót. A meghirdetett mennyiség a 2004/I kötvényből 20 milliárd, a 2011/A kötvényből 6 milliárd forint lesz.
Továbbra is csak elvétve született kötés a bankközi devizapiacon, a forint nem mozdult el az intervenciós sáv erős széléről. A kereskedésre nem hatott Járai Zsigmondnak, az MNB elnökének kijelentése, miszerint elképzelhető, hogy a leértékelési ütem április elsejei 0,1 százalékpontos csökkentése után még az idén újabb hasonló mértékű mérséklésre kerülhet sor. Az MNB elnöke ugyanis az infláció csökkenési ütemétől tette függővé a lépést, ami a jelenlegi makrofolyamatok ismeretében igencsak kérdéses.
A bankközi forintpiacon átlagos forgalomban 1/4 százalékponttal csökkentek az overnight kamatok. Az előző napi zárással azonos áron induló kereskedés végül 11 százalékon zárult. A tomnext üzleteket az overnight árakhoz közel, 10 7/8-11 százalékon kötötték, ami arra utal, hogy a kereskedők ma is langyos üzletmenetre számítanak.
M. J.
