BUX 137943.87 -1,11 %
OTP 44380 -1,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb koncepció a tőzsdei kibocsátók becsalogatására

A mintegy harmadára visszaeső év eleji tőzsdei forgalom arra késztette a BÉT vezetését, hogy a költségcsökkentés mellett újabb koncepciót dolgozzon ki a tőzsde likviditásának fellendítésére. Egy esetleges tőzsdeszövetséget a vezetőség nem tart időszerűnek. A legújabb elképzelés szerint viszont a viszonylag új alapítású társaságok számára szerveznének külön szekciót. A BÉT-en egyébként tegnaptól forognak az FHB által kibocsátott jelzáloglevelek.

2001. április 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A drasztikusan visszaeső első negyedévi tőzsdei forgalom miatt idén jelentősen megcsappanhatnak a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) bevételei - nyilatkozta Dunavölgyi Mária, a BÉT ügyvezető igazgatója. A csökkenés ugyan nem veszélyezteti a működőképességet, de a BÉT vezetősége már 100 millió forinttal mérsékelte a kiadásokat. Egyes fejlesztéseket elhalasztottak, és a munkatársak képzésére is kevesebbet fordítanak a tervezettnél. A BÉT a jelenlegi helyzetben a fokozott marketingre és kommunikációra helyezi a hangsúlyt, és aktívan törekszik új, tőzsdeesélyes cégek felkutatására. Az eredetileg a technológiai vállalkozásoknak szánt T szekció a nemzetközi változások hatására - a dotkom jelző egyre inkább negatívan cseng - könnyen átalakulhat új cégek szekciójává. A mostani elképzelések szerint olyan társaságok értékpapírjai kerülnének oda, amelyek nem rendelkeznek a törvényileg előírt kétéves auditált mérleg- és eredménykimutatással, viszont a kibocsátót negyedéves tájékoztatási kötelezettség terhelné.

A kidolgozás alatt álló tervek megvalósulásához törvénymódosításra is szükség lenne.
Egyes vélemények szerint a likviditás növelésének további módja lehetne a BÉT csatlakozása más tőzsdékhez. Dunavölgyi szerint a kérdés meglehetősen bonyolult, hiszen csatlakozás esetén az egységes platform létrehozása miatt vélhetően le kellene cserélni a költségesen kiépített, korszerű MMTS kereskedési rendszert. Amennyiben a régió tőzsdéi - a cseh, a lengyel, a magyar, a szlovén és a szlovák piac - jelentenék a közös alapot, a ráfordítások vélhetően nem lennének összhangban az elérhető előnyökkel. A vezető európai tőzsdék pedig egyelőre nem kínálnak igazán kedvező feltételeket a kis és közepes országok börzéinek, hiszen a saját piacaikkal vannak elfoglalva. A kockázatot ez esetben csak tovább növeli, hogy még nem tudni, a kialakuló három pénzügyi központ - a londoni és a frankfurti tőzsde mellett az Euronext - közül melyik lesz a meghatározó.
A tőzsdetanács hétfői ülésén elfogadta az április 26-i közgyűlésen a részvényesek elé terjesztendő napirendi pontokat. Többek közt sor kerül az egyes szekciókban kereskedés tárgyát képező termékek körének módosítására, így az állampapírszekció kíbővül a jelzálogkötvényekkel - ezek egyébként tegnaptól forognak a tőzsdén -, illetve a vállalati hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokkal. A tervek szerint a tőzsde alapszabálya is több ponton változik. Egyrészt pontosítják a vagyonhányadra vonatkozó szabályozást, másrészt a tőzsde tulajdonában lévő gazdasági társaságok ellenőrzése a közgyűléstől a tőzsdetanácshoz kerül.
A tőzsde vezetősége a közgyűlésen beszámol a múlt évi gazdálkodásáról is. A vezetés által sikeresnek minősített tavalyi évben a BÉT 2,079 milliárd forintos bevétel és 1,776 milliárd forintos kiadás mellett 302 millió forintos mérleg szerinti eredményt ért el. A tőzsdetanács javaslata szerint a nyereséget eredménytartalékba helyezik.
A tőzsdetanács határozata értelmében a DH Univerzum Értékpapír Kereskedelmi Rt. tőzsdetagsága április 3-tól megszűnt, az ügyfélállományt egyébként még korábban a Buda-Cash Brókerház Rt. vette át.
Madarász János

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet